Ev kadınlarının yeni gözdesi ''sabah sporu''

Ev kadınlarının yeni gözdesi ''sabah sporu''
Kütahya'da, sabah erken saatlerde statta buluşan ev kadınları, öğretim üyeleri gözetiminde step, aerobik, yürüyüş ve koşu yaparak hem kilolarını kontrol ediyor hem de güne enerjik başlıyor.

Kütahya'da, sabah erken saatlerde statta buluşan ev kadınları, öğretim üyeleri gözetiminde step, aerobik, yürüyüş ve koşu yaparak hem kilolarını kontrol ediyor hem de güne enerjik başlıyor.
Her sabah eşlerini işe uğurladıktan sonra bir kısmı eşofman giyen ev kadınları, 07.30-08.00 saatleri arasında Dumlupınar Stadı'nda buluşuyor.
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) uzmanları, kısa bir yürüyüşün ardından toplanan kadınlara sağlıklı ve bilinçli spor yapmaları için öncelikle doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini hatırlatıp step ve aerobik kurallarına ilişkin bilgi veriyor. Daha sonra kadınlar, uzmanların gösterdiği hareketleri yaparak sabah sporuna başlıyor.
Kadınlar, step ve aerobik kuralları dahilinde yaklaşık 1 saat süren vücut alıştırmalarını tamamladıktan sonra stadın içerisinde koşuyor.
Her sabah bilinçli ve sağlıklı sabah sporu yaparak kilolarını kontrol edip zayıflamayı amaçlayan yaklaşık 60 ev kadınının katıldığı sportif etkinlik, 2-2.5 saat sürüyor.
-''HERKESİN HER YAŞTA SPOR YAPMASINA ÖN AYAK OLUYORUZ''-
Herkes İçin Spor Federasyonu İl Temsilcisi ve DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nejat Bilgen, yaptığı açıklamada, herkesin her yaşta spor yapmasına ön ayak olmaya çalıştıklarını söyledi.
Sporun zihin ve beden sağlığına yararlarını anlatıp uygulayabilmek için sporla bağdaşan yürüyüş gibi çeşitli aktiviteler düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Bilgen, bundan sonraki günlerde vatandaşlara yönelik spor faaliyetlerini artırarak sürdüreceklerini söyledi.
Prof. Dr. Bilgen, insanların spor yapıp sağlıklı bir bünyeye kavuşabilmek için bilinçli olması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
''İnsanlarımız her yaşta spor yapmalı, bu zihin ve beden sağlığı için çok önemli. Stada gelen insanlarımıza sağlıklı sporun nasıl yapılabileceği, DPÜ BESYO bünyesinde çalışan uzmanlarımız tarafından anlatılıyor. Daha sonra onların gösterdiği hareketler etkinliklere katılanlarca tekrarlanıyor. Bununla da yetinmeyip daha çok kişinin bilinçli olarak spor yapmasını sağlamak için daha farklı ve daha fazla etkinlik yapacağız. Kış aylarında veteran turnuvaları şeklinde, yaşı geçmiş ama sporu kendisinde yaşatmak isteyenlere ön ayak olmaya çalışacağız. Bütün bunlarla sporun beden ve zihin sağlığı için gerekliliğini halka tanıtmayı ve doğru spor yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Her yaştan tüm insanlarımızın daha sağlıklı, kontrollü ve bilinçli spor yapması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.''
-SPORDAN ÖNCE DOKTOR KONTROLÜ ÖNERİLİYOR-
DPÜ BESYO öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yağmur Akkoyunlu da bütün insanların hayatları boyunca spor yapmasını amaçladıklarını ifade etti.
Katılımı ne kadar yükseğe çekebilirlerse o kadar iyi olacağını düşündüklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Akkoyunlu, şunları kaydetti:
''Sağlıkla ilgili problemi ortadan kaldırmak için spor yapmadan önce insanlarımızın doktor kontrolünden geçmelerini istiyoruz. Çünkü yanlış yüklenme yapabilirler ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bizim gözetimimizde bilinçli spor yapmaları bilincini yerleştirmeye çalışıyoruz. Spora başlamadan birkaç açıklama yapıyoruz. Herkes bu bilgiler doğrultusunda spor yapıyor ve oldukça yararlı olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com