Ev sahiplerine kötü haber!

Ev sahiplerine kötü haber!
Zorunlu deprem sigortası kapsamında sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri arttı.
Hazine Müsteşarlığı’nın “Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Tebliğe göre, sigorta bedelinin tespitinde, sigorta edilen meskenin yapı tarzı için meskenin brüt yüzölçümünün çarpılacağı metrekare bedelleri; çelik, betonarme, karkas yapılar için 700, yığma kagir yapılar için 500, diğer yapılar için 260 lira olarak belirledi.
 
Zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı değişmedi. Azami teminat tutarı yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın 150 bin lira olarak kaldı.
 
Bu tebliğin söz konusu maddesi 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.

SİGORTA SIŞINDA KALANLAR…
 
Hazine Müsteşarlığı’nın “Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genel Şartlar” Tebliği de Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Buna göre, sigorta kapsamı dışında kalan binalar şöyle:
 
“Kamu Konutları Kanununa tabi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız bölümler, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar, tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar, projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar, yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalar.”
 
Yapılan bir diğer değişiklikle de sigorta edilmiş binalarda meydana gelen zararın nedeni, niteliği ve miktarı DASK’ın veya yetkili kıldığı kimselerin belirlemelerine göre taraflar arasında yapılacak anlaşmayla tespit edilecek. Büyük ölçekli bir hasar meydana gelmesi durumunda DASK, hasar tespitlerinin süratle yapılabilmesini teminen teknolojik olanaklardan da yararlanarak basitleştirilmiş hasar tespit uygulamaları geliştirebilecek.
 
Sigorta ettirenin, sigorta süresi içinde sigortalı meskende mevzuata aykırı değişiklik yapması halinde DASK sözleşmeyi feshedebilecek.
Sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarla ilgili olarak, uyuşmazlık konusu olayın üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması halinde, Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurulabilecek.
Bu genel şartlar 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com