Evde kullanılan deterjanlara dikkat

Evde kullanılan deterjanlara dikkat
Uzmanlar, özellikle kadınların evlerde günlük hayatta kullanılan temizlik maddelerinin zehirlenmelere yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, özellikle kadınların evlerde günlük hayatta kullanılan temizlik maddelerinin zehirlenmelere yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
Uzmanlar, temizlik maddelerinin oluşturduğu zehirlenmelerde solunum yollarında belirgin hasarlar oluşabileceğini belirtti.
Özellikle ev işlerinde sıkça kullanılan temizlik malzemelerinin yanlış kullanımı solunum yollarında belirgin hasarlara yol açabiliyor. Uzmanlar, evlerde günlük hayatta, başta temizlik işleri olmak üzere, değişik alanlarda kullanılan bulaşık deterjanları, çamaşır yıkamada kullanılan deterjan ve kireç önleyiciler, yumuşatıcılar, çamaşır suyu, kireç ve yağ çözücüler, lavabo açıcılar, tuz ruhu gibi birtakım kimyasal maddeler kazara alınır ya da yanlış kullanılması durumunda zehirlenmelere neden olabileceğini belirtti. Uzmanlar, 'Özellikle dar, kapalı ve iyi havalandırılmayan yerlerde çamaşır suyu ve tuz ruhunun gerek tek olarak gerekse birlikte kullanılmamaları gerekir. Bu kimyasallar kanda karboksihemoglobin denen bir oluşuma neden olarak oksijenin vücuttaki taşımına engel olabilirler.
 Mermer, fayans ve marley gibi yüzeyleri beyazlatmak için tuzruhu ve çamaşır suyunun karıştırılarak kullanılması sağlık açısından büyük tehlike oluşturmaktadır. Tuzruhu ve çamaşır suyu karıştırılınca yoğun bir şekilde klor gazı açığa çıkmaktadır. Bu klor gazı solunduğu zaman ise hava yollarında bulunan suyla birleşerek en kuvvetli asitlerden biri olan hidroklorik aside dönüşerek solunum yollarında çok belirgin hasara yol açmaktadır. Havasız, küçük ve kapalı ortamlarda ve maruz kalınan süre arttıkça hasar daha fazla olmakta, bu kişilerde astım benzeri bir hastalık tablosu ortaya çıkmaktadır. Söz konusu karışım astım hastalığı ve diğer solunum hastalıkları yanında akciğer ve kalp rahatsızlığı olanları da olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yanında çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasallar çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalı ve su veya başka içeceklerle karıştırılma olasılıkları nedeniyle bunlarla bir arada bulundurulmamalıdırlar. Ayrıca ev kimyasalları gıda maddeleri ile de aynı yerde olmamalıdır' dedi.
Uzmanlar, bu maddeleri kullanıldıktan sonra bulantı, kusma, ishal, tansiyonda düşme, solunum problemleri, deri ve gözde irritasyon gibi belirtilerin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna yada 112'ye haber verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com