"Evde sağlık hizmeti" alan hastalar, sağlık personelinin desteğiyle oyunu verebilecek

Evde sağlık hizmeti alan hastalar, sağlık personelinin desteğiyle oyunu verebilecek
Evde sağlık hizmeti alan hastalar, talep etmeleri halinde 30 Mart'ta sandık başına sağlık görevlilerinin yardımıyla gidecek

UŞAK (AA) - FATİH DOĞAN - Uşak'ta, evde sağlık hizmeti alan hastalar,  30 Mart'ta sağlık görevlilerinin yardımıyla sandık başlarına giderek oylarını verebilecek.

Sağlık Bakanlığı, yatağa bağımlı ya da sağlık kuruluşlarına gidemeyecek durumda olan hastalara "Evde Sağlık Hizmeti" veren ekiplerin, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde oy kullanabilmeleri için gerekli yardımı yapmaları yönünde genelge yayınladı. Ekipler, sağlık hizmetlerini evlerine götürdükleri hastaların, 30 Mart'ta "112 Komuta Kontrol Merkezi"ni arayarak yardım talep etmeleri halinde, oy kullanacağı yere gidebilmesi için araç da dahil gerekli desteği sağlayacak.

Uşak Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Mart'ta bütün vatandaşların anayasal hakları olan oy kullanma işlemlerini yapacaklarını belirterek, evde sağlık hizmeti alan, yatalak olan ve yürüyerek oy kullanmaya gidemeyecek durumdaki vatandaşlara yardımcı olacaklarını bildirdi. 

Evde hizmet alan bu durumdaki vatandaşların "112 Komuta Kontrol Merkezi"ni arayarak oyunu kullanmak için yardım talep etmeleri halinde, adreslerine gönderilecek araç ve sağlık ekipleri tarafından oy kullanacakları seçim merkezlerine götürülecekleri, oylarını kullanmalarının ardından da tekrar evlerine getirileceğini anlatan Ünal, şu bilgileri verdi:

"112'yi arayarak oyunu kullanabileceği merkeze gitmek için yardım isteyen hastalarımızı, durumuna göre eğer oturur vaziyetteyse sağlık hizmeti araçları, yatalak ise ambulanslar marifetiyle seçim merkezlerine taşınmasını sağlayacağız. Bu talepleri karşılamak için, il merkezi ve ilçelerimizdeki hastanelerimizde evde sağlık hizmeti veren ekiplerimiz ile bütün 112 ambulanslarımız, icapçı ekiplerimiz dahil göreve çağrıldı. Oy kullanımının başlamasından, bitimine kadar bu hizmeti vereceğiz."

Uşak'ta Evde Sağlık Hizmeti veren ekipler, evlerinde ziyaret ettikleri hastaları konuyla ilgili bilgilendirdi. 

Uşak'ta 75 yaşındaki Nurcin Osmanlı'ya sağlık hizmeti vermek için evine giden sağlık ekipleri, tedavisinin ardından, Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi hakkında bilgi vererek, yardım istenmesi halinde seçim merkezine gidebilmesi için kendisine gereken desteğin sağlayacağını bildirdi. 

Evinde aldığı sağlık hizmetinin yaşamını kolaylaştırdığını anlatarak memnuniyetini dile getiren Osmanlı, "Allah razı olsun, sağlık personeli her türlü yardımı yapıyor. Merdivenlerden inmekte çok zorlanıyorum, 4 kişinin yardımıyla inebiliyorum. Ama seçim merkezine götürecekseniz, oyumu kullanmak isterim" dedi. 

10 yıldır yatağa bağımlı yaşadığı öğrenilen, evde sağlık hizmeti alan Safiye Özkul ise uygulama hakkında kendisine bilgi veren sağlık personeline, "Oy kullanmayı ben de isterim. Ama gitmeye hiç halim yok, yine de teşekkür ederim" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com