Evden çıkarlarsa ölecekler

Evden çıkarlarsa ölecekler
Arnavutluk'ta 12, 9 ve 7 yaşındaki üç çocuk evlerinden kesinlikle dışarı çıkamıyor. Eğer dışarı çıkarlarsa ailelelerinin kan davalıları onları öldürecek.

Zefi (12), Marsel (7) ve Marsela (9) kendi akranları gibi sokağa çıkıp oyun oynayamıyorlar. Okula gidemiyor, arkadaşlarını ziyaret edemiyor ve sokakta diğer arkadaşları gibi futbol oynayamıyorlar. Arnavutluk'un başkenti Tiran'a 122 km uzaklıktaki Bardhaj köyünde ikamet eden çocuklar bir hapis hayatı yaşıyor. Çünkü onları dışarıda çok tehlikeli bir şey bekliyor.

Ülkede bu kötü kaderi sadece bu üç çocuk yaşamıyor. Bunlara benzer 900 çocuğun kaderi bu şekilde çizilmiş. Çünkü ülkede acımasız bir kan davası geleneği var. Töreye göre ölüme karşılık rakip aşiret ya da ailenin çocuklarının öldürülmesi gerekiyor. Tıpkı ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaygın olan bir töre gibi.

Ortaçağ'dan kalma bir töre olan ve adına Kanun denen bu geleneğin Bronz Çağı'ndan kalma olduğuna inanılıyor. Ülkede yaşayan Hıristiyan ve Müslümanlar da rastlanıyor. Komünist dönemde büyük ölçüde kontrol altına alınan bu tehlikeli töre, komünizm devrildikten sonra yeniden hortladı.

Evlerinde hapis hayatı yaşayan çocuklar eğitimini eve gönderilen öğretmenler sayesinde yürütüyor. Eğitim bakanı'nın yardımcısı Halit Şamata "Çoğu durumlarda çocukların ayağına öğretmen göndermeyi tercih ediyoruz. Bu koşullarda eğitim zor ama bu öğretmenler çocuklar için en iyi seçenek" diyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com