'Eve dönüş'e MİT vizesi

'Eve dönüş'e MİT vizesi
MİT 'eve dönmek istiyorum' diyen PKK'lıların eyleme karışıp karışmadığını tespit edecek.
Kandil'de düzenlediği basın toplantısında "8 Mayıs'ta 'bildiğimiz güzergâhtan' çıkacağız" açıklaması yapan Murat Karayılan'ın işaret ettiği rotaya AKŞAM ulaştı. PKK'lılar uzun ama risksiz yolu, Kırıkdağ'ı seçti.
 
Türkiye sınırlarında bulunan PKK'lılar çözüm sürecinde yaklaşık bir aydır belirli gruplar halinde Kuzey Irak'a geçiyor. Asıl toplu haldeki geçişler ise 8 Mayıs'ta başlayacak. 
 
Kandil'de basın toplantısı yapan Murat Karayılan'ın çekilme açıklamasında kendisine güzergâhla ilgili sorulara verdiği 'bildiğimiz yerden' yanıtının altından Kırıkdağ çıktı. Hakkari kırsalında bulunan Kırıkdağ, Kuzey Irak sınırına yaklaşık 30 kilometre. Sınıra uzak olmasına rağmen PKK bu yolu seçti. Çünkü Kırıkdağ coğrafi konumu itibarıyla sarp ve yüksek kayalıklarla dolu. Çevresinde askeri üs ya da yerleşim yeri yok. Bu nedenle PKK'lılar uzun ama çatışma riski az olan yolu tercih etti.
 
KARANLIKTA YOL ALIYORLAR
 
YOLCULUKLAR akşam hava karardığında başlayıp gün ağarana dek sürecek. Gündüz gruplar olduğu yerde kalıp havanın kararmasını bekleyecek.
 
PKK'LILARIN sınır dışına çekilme süreci tamamlandığında örgütün lider kadrosunun 1 ila 1.5 yıl boyunca Kandil'de kalacağı öğrenildi. Bu süreç Karayılan'ın açıkladığı 3 aşamanın tamamlanmasını kapsıyor. Son aşama tamamlanıp çözüm sağlandığında lider kadro 3'üncü bir ülkeye gidecek.
 
YENİ YERLEŞİM YERLERİ YAPILIYOR
 
BİR süredir belirli gruplar halinde başlayan çekilmenin 8 Mayıs'ta yoğunlaşarak bir ay içinde tamamlanması bekleniyor. Çekilme ile birlikte Kuzey Irak'taki PKK kamlarında artacak nüfus ile ilgili de hazırlıklar yapıldığı gelen bilgiler arasında. Kandil'de kalacak PKK'lılar için kamplarda geçici yerleşim birimleri inşa edildiği öğrenildi.
 
SINIRDAN çekilen PKK'lılar arasında bulunan Suriye uyrukluların ülkelerindeki karışıklık nedeniyle Kandil'de kalmak istedikleri öğrenildi. Böylece çekilme aşaması tamamlansa da Kandil'deki PKK'lıların sayısı ciddi oranda aratacak.
 
MİT'İ AŞAN EVE DÖNECEK
 
TÜRKİYE ve Irak'taki PKK'lı sayısı 7 bin 500'ü buluyor. Suça karışmamış PKK'lılar ise etkin pişmanlıktan yararlanıp evlerine dönecek. Ancak dönüş sırasında Türkiye'ye eli kanlı PKK'lının giriş yapmasını engellemek için MİT özel ekipler oluşturacak. Sınır bölgesinde dönüş yapan PKK'lıların siciliyle ilgili geniş bir tarama yapılacak. MİT görevlileri arşivlerden 'eve dönmek istiyorum' diyen PKK'lının hiçbir eyleme karışıp karışmadığını tespit edecek. Saldırı ve eylemlere katılan PKK'lıların ise Kuzey Irak'ta kalacağı ve burada hayatlarını sürdüreceği öğrenildi. (BCK)
 
 
 
 
Akşam
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com