Everest “yol geçen hanı” oldu!

Everest “yol geçen hanı” oldu!
Nasıl oldu da dünyanın en yüksek dağında trafik bu kadar sıkıştı?

Zapt edilmesinden 60 yıl sonra, dağcılar Everest Dağı zirvesinin tıklım tıklım hale gelmesinden şikayetçi.
 
1953 yılı Mayıs ayında Edmund Hillary ve Tenzing Norgay dünyanın zirvesinde yan yana durdular.
 
Günümüzde, aynı zirve çok daha az ücra.
 
Dağcılık ekipmanlarındaki gelişmeler ve yorulmak bilmez Şerpa kılavuzları sayesinde, bir zamanlar ulaşılması imkansız görülen Everest Dağı zirvesine her zamankinden daha fazla dağcı ulaşıyor günümüzde.
 
National Geographic'e göre, 1990 yılında zirve denemelerinin % 18'i başarılı oldu. 2012 yılında ise bu oran % 56'ya çıktı. Ama bunun da bir maliyeti var tabii... Bu durumu eleştirenler, zirve güzergahının, resmi tatil zamanı otoyol gibi sıkışık hale geldiğini söylüyor. Örneğin, 2012 yılında bir gün, 234 dağcı birden zirveye ulaştı. Buna karşılık, 1983 yılında tek bir gün içindeki başarılı tırmanışların sayısı en fazla sekizdi. 10 yıl sonra bu sayı 40 oldu. Bu yıl ise bazıları zirveye giderken iki buçuk saat kuyrukta beklemek zorunda kaldıklarından şikayet etti.
 
2012 yılında Alman dağcı Ralf Dujmovits tarafından çekilen çarpıcı bir fotoğraf, zirve yolunda kıvrıla kıvrıla giden yüzlerce kişilik bir kuyruk gösteriyordu. Bu görüntü zirveye çıkış keyfinin artık suyunun çıkıp çıkmadığı konusunda bir tartışma ateşledi.
 
Batılılar dağa tırmanma ve onlara eşlik kılavuzları izin için 10 bin ila 100 bin dolar ödeme yapıyor.
 
Dağın eteklerinde de oldukça büyük bir turizm sektörü kök saldı. Bu da çöp ve sanitasyon ile ilgili şikayetler getirdi gündeme. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com