"Evet" demek, doğrudan iş - aş demek!

"Evet" demek, doğrudan iş - aş demek!
Cumartesi günü bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Kütahya'ya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Referanduma "Evet" demenin Türkiye'nin geleceğine 'Evet' demek olduğunu söyledi.

Valilik Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra Valilik makamına geçen Şimşek, ilde yürütülen çalışmalara ilişkin Vali Kocatepe'den bilgi aldı.
Şimşek, bir gazetecinin, emekli maaşlarının Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesine ilişkin sorusu üzerine, emeklilerin durumunu iktidara geldikleri 2002 yılından bu yana çok iyi şekilde iyileştirdiklerini, imkanlar çerçevesinde bundan sonra da enflasyonun ötesinde iyileştirmek için çaba göstereceklerini söyledi.
Bu yılın başında en düşük maaş alan emeklilere yüzde 24'e varan artışlar sağladıklarını hatırlatan Şimşek, bu yıl enflasyonun bazı tahminlere göre yüzde 7-8 olacağı düşünülürse en düşük emekli maaşı alan emeklilerin maaşlarının ne kadar arttığının anlaşılabileceğini bildirdi.
Şimşek, 2004'te de emeklilere çok önemli artışlar sağlandığına işaret ederek, şöyle konuştu:
''Hükümet olarak her zaman dar gelirlinin, emeklinin yanındayız ama memleketimizin imkanları da sınırlı. Emekli maaşlarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne giden konuda bu aşamada yorum yapmak doğru olmaz. Şu anki farklılıklar önceki dönemlerin getirdiği bir sorun. Yani 2000 sonrası ve 2000 öncesi farklılıklar bizim hükümetimizin yarattığı bir sorun değil. İmkanlarımız el verse tüm bu sıkıntıları bir gecede çözmek isteriz. Hiçbir zaman ne emeklimizi ne memurumuzu ne de başka kesimleri enflasyona ezdirmedik. Bu bizim bir taahhüdümüz. Geçmişte bu taahhütler çeşitli hükümetlerce yerine getirilemedi ama biz bunu yerine getireceğiz. Geçmişte hükümetler emeklilere bol keseden maaş verir gibi yaptı ama enflasyon onun çoğunu geri aldı.
Türkiye'de ilk defa Cumhuriyet tarihinde faizlerin, enflasyonun geldiği seviye görülüyor. Türkiye bugün Avrupa'da büyüme rekorları kırıyor, istihdam ve not artışlarında rekor kırıyor. Türkiye, enflasyonun düşme trendine girdiği, bütçe açıklarının azaldığı ve dünyadaki birçok ülkenin politikacılarının imrenerek baktığı nadir ülkelerden biridir.''
Ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere Kütahya'ya gelen Şimşek'i, Zafer Meydanı'ndaki Valilik önünde Vali Şükrü Kocatepe, AKP Kütahya Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay ve Hüseyin Tuğcu, AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, karşılandı.

'REFERANDUMA 'EVET' DEMEK TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE 'EVET' DEMEKTİR'
Bakan Şimşek, halk oyuna sunulacak olan Anayasa değişikliği paketiyle emeklilerin yanı sıra toplumun diğer kesimlerine önemli kazanımlar sağlanacağını belirtti.
Anayasada memurlara toplu sözleşme imkanı getirilmesiyle onların kazanacağı artışların emeklilere de yansıyacağını anlatan Şimşek, şöyle devam etti:
''Anayasa değişikliği paketi, daha özgürlükçü, daha demokratik, aynı zamanda milli iradenin yargıya, diğer tüm kurumlara daha iyi bir şekilde yansıyacağı bir pakettir. Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin, demokratik standartların batı standartları seviyesine çıkarılacağı önemli bir paket. Ülke kurumları üzerinde hiçbir vesayetin olmayacağı bir düzenleme.
Vatandaşımızın refahı, huzuru, demokratik standartlar açısından çok önemli. Aslında özgürlükçü ülkeler, demokratik standartların iyileştiği ülkeler, refah seviyesinin de arttığı ülkelerdir. Petrol zengini Ortadoğu veya diğer birtakım ülkeleri bir kenara bırakırsanız kişi başına milli gelirini 20-25 bin dolarlara çıkarmış olup, demokratik ve özgürlükçü olmayan hiçbir ülke bulamazsınız. Anayasa değişikliği paketi, istikrarla ve Türkiye'nin, dünyanın en iyi uygulamalarını yakalama çabasıyla doğrudan ilişkilidir. Avrupa ile arayı kapatan bir düzenlemedir.''
Vali Kocatepe'nin porselen fincan takımı ve çini vazo hediye ettiği Şimşek, daha sonra belediyeye geçerek, Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan'dan bilgi aldı.
Şimşek, bir gazetecinin sorusu üzerine, çalışanlara vergi iadesi uygulamasının yeniden yürürlüğe konulmasına ilişkin bir çalışmanın gündemlerinde yer almadığını kaydetti.
Asgari geçim indirimi yoluyla ücretlileri önemli ölçüde Gelir Vergisi kapsamı dışına taşıdıklarını dile getiren Şimşek, ''Türkiye'de çalışanların önemli bir kısmı asgari ücretle çalışıyor. Bekar birisinin dahi Gelir Vergisi olarak ödediği yüzde 5 civarıdır. 4 çocuklu, evli olanın da 0'dır'' diye konuştu.
Özturan, Bakan Şimşek'e porselen fincan takımı hediye etti.
Belediyeden ayrıldıktan sonra Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyerek AKP İl Başkanlığına geçen Şimşek, yolda vatandaşlarla sohbet etti.
Bakan Şimşek'in AKP İl Başkanlığını ziyareti, basına kapalı gerçekleşti.

'EVET DEMEK DOĞRUDAN
İŞ AŞ DEMEK'
Daha sonra Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KUTSO) işadamlarına konuşma yapan Şimşek, referendum sürecinde evet oylarının çoğunlukta olması ile birlikte dolaylı olarakda işsizliğinde azlacağını savundu.
Şimşek;'Anayasa değişikliği doğrudan doğruya iş ve aşla ilgili. Türkiye'nin saygınlığı ve istikrarını doğrudan ilgilendiriyor. İstikrar olmadan faizler düşmez, yatırım gelmez, istihdam sağlanamaz ve ekonomi büyümez'' dedi.
Dünyada çok küçük ya da doğal kaynak açısından zengin ülkeler dışında, kişi başına düşen milli geliri 20 bin doların üzerinde olup da insan hak ve özgürlüklerini, demokratik standartlarını iyileştirmeyen hiçbir ülke bulunamayacağını belirten Şimşek, ''Demokrasi ve kalkınma at başı gidiyor. Demokrasimizi ne kadar güçlendirirsek ekonomimiz o kadar güçlü olur'' şeklinde konuştu.
AKP'ye açılan kapatma davasını örnek gösteren Şimşek, 2007 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 civarında büyüyen Türkiye'nin ''ortada hiçbir durum yokken açılan kapatma davasıyla ekonomisinin birden bire, hızlı bir şekilde yavaşladığını ve çok büyük kayıplara uğradığını'' anlattı.

'BU YIL DÜNYADA EN HIZLI BÜYÜYEN 3-5 ÜLKE
ARASINDA OLURUZ''
Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'nin küresel krizde ilk kez başkalarına el açmadan, kendi tedbirleriyle krizi aştığını ve ekonominin hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini vurgulayarak, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) göre bu yıl yüzde 6,8 büyüyecek Türkiye'nin 2010 yılında dünyada en hızlı büyüyen 3-5 ülkeden biri olacağını söyledi.
Türkiye'nin genç nüfusu yanında eğitime, altyapıya ve araştırma geliştirmeye yaptığı yatırımlarla hızlı büyümesini uzun vadede de sürdürme yeteneği kazandığını kaydeden Şimşek, ''Türkiye ekonomisi 2040-2050'li yıllarda AB'de ilk 3 ve dünyada ilk 10'a girecektir'' diye konuştu.
AB'nin karşı karşıya bulunduğu sorunlar karşısında içe kapanması halinde bunun uzun vadede AB'yi felakete götüreceğini belirten Şimşek, ''Avrupa'da en büyük eksiklik lider eksikliği. Uzun vadeli vizyonla kararlar alabilecek pek fazla lider yok'' dedi. Şimşek, ''AB'ye girmek için şartları yerine getirirsek, girip girmemek ikincil konu. Biz üyeliğe hazır hale gelmeyi başarırsak onlar gelip davet edeceklerdir'' diye konuştu.
Mehmet Şimşek, Türkiye'ye hak ettiği notu vermeyen kredi derecelendirme kuruluşlarını sert şekilde eleştirerek, ''Malesef Türkiye hakkındaki derecelendirmeleri hep piyasanın gerisinde kaldı. Nedense Türkiye söz konusu olunca çok temkinli yaklaşım içine giriyorlar. Krizle birlikte güvendikleri, en yüksek 'AAA' notunu verdikleri ülkeler ve şirketler dökülmeye başlayınca saklanacak tarafları kalmadı. Krizde inanılmaz kötü sınav verdiler. 'Hiç batmaz' dedikleri ülkeler ve şirketler iflas etti'' şeklinde konuştu.
Küresel krizde Türk ekonomisinin gücünü fark eden kredi derecelendirme kuruluşlarının hatalarından biraz dönerek Türkiye'nin kredi notunu artırdığını hatırlatan Şimşek, krizin başlangıcından itibaren tüm kredi derecelendirme kuruluşlarının notunu en az 1 ve bazılarının 2 derece artırdığı tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti.
KUTSO'da yapılan toplantıya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜGİK Başkanı Erkan Güral, AKP Kütahya Milletvekilleri H.Fehmi Kinya ve Hüseyin Tuğcu, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, İl Emniyet Müdürü Sezayi Kalyoncu ve çok sayıda KUTSO üyesi katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com