Evet Diyen 5 Bin Köylüye Suç Duyurusu

Evet Diyen 5 Bin Köylüye Suç Duyurusu
BDP'liler, köylülülerin bir çoğu şehir dışında olduğu halde referandumda yüzde 100 katılım olduğunu söylediler...

 

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde Barış ve Demokrasi Partisi ilçe başkanlığı, 12 eylül pazar günü yapılan halk oylamasında 34 köydeki yaklaşık 5 bin vatandaş için "Evet" dedikleri gerekçesiyle Viranşehir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Viranşehir Cumhuriyet Savcılığı'na gelen Barış ve Demokrasi Partisi ilçe başkanı Adem Kapat ve bazı BDP'liler, anayasa değişikliği referandumunda Viranşehir merkeze bağlı 34 köydeki yaklaşık 5 bin köylünün hepsinin "Evet" dediği gerekçesiyle seçmenler hakkında suç duyurusunda bulundu.

"KÖYLÜLER PAMUK VE FINDIK TOPLAMAK İÇİN UZAKTAYDI!"

BDP İlçe Başkanı Adem Kapat'ın Cumhuriyet Başsavcılığı'na, altında Viranşehir Belediye Başkan Vekili ve bazı BDP yöneticilerinin de imzasının bulunduğu dilekçe ile yaptığı suç duyurusundaki beyanında, "Viranşehir ilçe merkezinde referanduma katılım yüzde 40 civarlarındadır. Köylerde katılım ise yüzde 100 olmuştur. Halbuki kırsal kesimde oturan köylülerin çoğu pamuk ve fındık toplamak için şehir dışına gitmişlerdir. Yüzde 100 olması bu yüzden imkansızdır. Bizim yaptığımız araştırmalara göre bazı köylerde seçmenlerin tamamı oy kullanmış ve bu sandıklardan "Evet" oyu çıkmıştır. Bunun mümkün olmadığını düşündüğümüzden bu köyleri tespit ettik. Dilekçemde 34 adet sandık belirtilmiştir. Ben ve dilekçede imzası olan şahsılar, 12 seçimde usulsüzlük yapan sandık kurulu üyeleri ve oy kullananlardan şikayetçiyiz. Ayrıca bu durum ile ilgili ilçe seçim kurulu başkanlığına itiraz etmedik. Seçimin sonucunu önemsemediğimizden dolayı itiraz etmedik. Köylülerimiz eğitimsiz olduğundan geçersiz oyların çok olması gerekirdi" ifadeleri yer aldı.

Suç duyurusunun ardından Viranşehir Cumhuriyet Savcılığı 34 köyde yaklaşık 5 bin seçmen hakkında seçim kanununa muhalefet suçundan 6 ile 10 yıl hapis cezası ile yargılama sürecini başlattı. BDP'nin suç duyurusu mahkeme tarafından haklı görüldüğü taktirde 5 bin seçmen yaklaşık 50 bin yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com