"Evinden çığlık sesleri geliyordu"

"Evinden çığlık sesleri geliyordu"
Kız arkadaşını öldürmekle suçlanan Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius'un davasında ifade veren bir görgü tanığı, Reeva Steenkamp'ın öldüğü gece silah sesleri, çığlıklar ve ardından başka silah sesleri duyduğunu söyledi.

Oscar Pistorius'un duruşmasının ikinci gününde görüş bildiren polis, Pistorius'un tutuksuz yargılanması durumunda kaçmaya teşebbüs edebileceğini savundu.
 
Bir polis dedektifi, bir başka görgü tanığının da, evde yüksek sesle tartışıldığını duyduğunu söylediğini, ancak çapraz sorguda, olay yerinden yüzlerce metre uzak olduğunu kabul ettiğini ifade etti.
 
Pretoria'da görülen duruşmada savcılar, olayın meydana geldiği 14 Şubat sabahı ev civarındaki tanıkların ifadelerine aktardı.
 
Pistorius, Salı günkü duruşmada, banyo kapısının arkasında bulunan kız arkadaşı manken Reeve Steenkamp'ı 'hırsız sandığı için yanlışlıkla vurduğunu' söylemişti.
 
“SOMUT DELİL YOK”
 
Dedektifler, ellerinde Pistorius'un ifadesini yanlışlayacak somut bir delil olmadığını söylüyor.
 
Pistorius'un tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağı kararı Perşembe gününe ertelendi.
 
Paralimpik Oyunları şampiyonu 26 yaşındaki atletin davasının sona ermesinin aylar alması bekleniyor.

Kasten adam öldürmekle suçlanan Pistorius, Çarşamba günkü duruşma salonuna polis arabası içinde geldi ve başını mavi bir battaniye ile kapattı.
 
Pretoria'da davayı izleyen BBC muhabiri Andrew Harding'e göre, savunma avukatlarının kefalet talebini kabul ettirmeleri için 'çok istisnai durumları' öne sürmeleri gerekecek.
 
Salı günkü duruşmada, Pistorius kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı çok sevdiğini ve hiçbir zaman onu öldürme niyetinde olmadığını söyledi.
 
Mahkemede okunan yazılı savunmasında Pistorius, 'gecenin bir vakti aniden uyanıp banyoda hırsız olduğunu' sandığını ifade etti.
 
Ünlü atlet, karanlıkta yatağının altından silahı alıp ''hırsıza evi terk etmesi için bağırdığını belirtip aksi halde kapının ardından ateş edeceği'' uyarısında bulunduğunu söyledi. Savunmasına göre Pistorius, kız arkadaşının yatakta olmadığını 'onu vurduktan sonra' fark etmiş.
 
Güney Afrikalı atlet, olay sırasında 'protez bacaklarını takmadığı' için kendini 'savunmasız' hissettiğini dile getirdi.
 
Ampute atlet, "Benim kollarımda öldü" dediği kız arkadaşının ölümünden büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.
 
“HIRSIZ NEDEN KENDİNİ BANYOYA KİTLESİN?”
 
Savcılar, cinayet öncesi çiftin tartışıp tartışmadığını inceliyor.
 
Savcı Gerrie Nel, “Hırsız olduğunu sandığına dair ifadesini destekleyen hiçbir izahat yok” dedi. Savcı Nel mahkemede, “Bunların hepsi önceden planlanmış. Neden bir hırsıza kendini banyoya kilitlesin ki?” diye konuştu.
 
Kefalet duruşmasının ilki, Reeva Steenkamp’ın cenaze törenine denk geldi.
 
29 yaşındaki Steenkamp’ın cesedi, memleketi Port Elizabeth’te yakıldı.
 
Güney Afrikalı ünlü ampute atlet Oscar Pistorius, ülkesinde ve tüm dünyada bir kahraman olarak görülüyordu.
 
Birçok Paralimpik şampiyonluğu olan Pistorius, geçen yıl Londra’da düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında da engelsiz atletlerle yarışan ilk engelli atlet olarak tarihe geçmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com