“Ev”lenmenin tam zamanı!

“Ev”lenmenin tam zamanı!
Mortgage uzmanları “Bütçenize uygun bir ev bulursanız sakın kaçırmayın” diyor…

Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren konutta yüzde 18'lik KDV sürprizinin yankıları sürerken, bankalar 2013 yılından daha umutlu.
 
Yeni düzenleme ile hem konutta belirsizliğin ortadan kalkması, hem kentsel dönüşüm hem de kredi maliyetlerinin geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20 ucuzlaması bankaları umutlandıran en önemli gelişmeler arasında.
 
Akşam’ın haberine göre, geçen yıl ortalama aylık yüzde 1.22 seviyesinde olan konut kredisi faiz oranlarının bu yıl yüzde 0.80'lere gerilediğini belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, 'Ev almak isteyen hiç beklemesin. Faizler bundan sonra daha fazla düşmez. KDV belirsizliği de ortadan kalktı. Bütçenize uygun bir ev bulduysanız sakın kaçırmayın' diyor.
 
HEDEF 90 MİLYAR TL

 
Geçen yıl mortgage kredilerinin 69 milyar TL'den 79 milyar TL'ye yükseldiğini hatırlatan Murat Atay, 'Bu yıl yine yüzde 14 civarında benzer bir büyüme bekliyoruz. Yani 79 milyar liradan 90 milyar TL'ye çıkmasını bekliyoruz.  Bu rakamların üzerine çıkarsa sürpriz olmaz' dedi.
 
Krediyle ev sahibi olma açısından zamanlamanın uygun olduğunu belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, 'Faiz oranları geçen yıla oranla çok düştü. Kentsel dönüşümle. 6.5 milyon konut yenilecek.  6.5 milyon konutun yenilenmesi, 17-18 milyon nüfuslu bir ülke anlamına geliyor. Koskoca bir ülke yıkılıp yeniden inşa edilecek. Ülkenin demografik yapısı, nüfusu nedeniyle ev sahibi olma isteği her zaman canlı olacak. Çünkü trendler değişiyor. Çekirdek aile yapısı değişiyor. Gençler artık ailesinden ayrı oturuyor.' dedi.
 
BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI
 
Konutta yeni KDV düzenlemesi ile belirsizliğin ortadan kalktığını dile getiren Murat Atay, 'Mevcut hali hazırdaki projeler daha önceden ruhsatlarını aldığı için olumlu bir gelişme oldu. Geçen yıl finanse ettiğimiz projelerde bir belirsizlik vardı. Şimdi en azından bu belirksizlik ortadan kalktı. İnsanların konut alma tercihlerini etkiliyordu. Bu açıdan olumlu bir gelişme olarak görüyorum' dedi.
 
FAİZLER DAHA FAZLA DÜŞMEZ
 
Konut kredisi faizlerinde bundan sonra çok fazla düşüş beklemeyen Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, şunları söyledi: 'Ev almanın tam zamanı. Hem kredi faizleri uygun, hem de KDV ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı.  Eğer oturma amaçlı alıyorsanız mutlaka 'merkeze, işe ve okula yakınlığına' dikkat edin.'
 
Atay: 'Mevduatta neredeyse reel bazda negatif getiri var.  20 yıllık bankacılık hayatımda böyle bir dönem yaşamadım. O yüzden konut hala cazip bir yatırım.' (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com