'Evlere girmeyin' uyarısı

'Evlere girmeyin' uyarısı
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nde görevli Jeofizik Mühendisi Zafer Öğütcü, saat 15.44'te Muğla'nın Fethiye Körfezi Ölüdeniz açıklarında 6.0 büyüklüğünde, 'şiddetlice' bir deprem meyda
Öğütcü, bu depremin 'şiddetli skalasında' bir deprem olarak kaydedildiğini ve depremin artçılarının sürdüğünü bildirdi.
 
Depremin ne kadar sürdüğüne ilişkin bir sistem ya da ölçme tekniği bulunmadığına işaret eden Zafer Öğütcü, '5. katta oturan bir kişi depremi 30 saniye, 1. katta oturan 20 saniye, yürüyen 10 saniye hissedebilir. Ya da hiç hissetmeyebilir. Bunun ölçülmesine ilişkin bir teknik mevcut değil. Merkezden uzaklaşıldıkça depremin şiddeti azalır" diye konuştu.
 
Zafer Öğütcü, Fethiye Körfezi'ndeki depremin 'şiddetlice' bir deprem olduğu için artçılarının devam edebileceğine işaret ederek, "6.0 büyüklüğündeki depremde evlerinde hasar oluşanların, evlerini kontrol ettirmeden içeri gırmelerini önermiyoruz" uyarısında bulundu.
 
Zafer Öğütçü, depremin büyüklüğünün ilk önce 6.1 olarak açıklandığının hatırlatılması üzerine, "Evet. 6.1 olarak açıklanmıştı ama depremin büyüklüğünü düzelttik. Deprem 6.0 büyüklüğünde" dedi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com