Evliya Çelebi, Kütahya'da sempozyumla anılacak

Evliya Çelebi, Kütahya'da sempozyumla anılacak
Türk tarihinin en önemli gezgin ve anlatı ustalarından Evliya Çelebi, doğumunun 400. yılında memleketi Kütahya'da düzenlenecek uluslararası sempozyum ile anılacak.

Türk tarihinin en önemli gezgin ve anlatı ustalarından Evliya Çelebi, doğumunun 400. yılında memleketi Kütahya'da düzenlenecek uluslararası sempozyum ile anılacak.
Alınan bilgiye göre, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2011 yılını ''Evliya Çelebi Yılı'' ilan etmesinin ardından düzenlenen etkinlikler kapsamında 23-26 Mart tarihleri arasında organize edilecek ''Doğumunun 400. Yılında Evliya Çelebi'' konulu uluslararası sempozyum ile ''Evliya Çelebi'nin tarihi bakımdan hak ettiği değerin yurt içi ve yurt dışında geniş kitlelere ulaştırılması, tarihi şahsiyetinin bilimsel bir bakışla incelenmesi ve bu sayede kültür tarihi açısından dikkatlerin Türkiye üzerinde yoğunlaşması'' amaçlanıyor.
Kütahya Valiliğinin alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleştireceği sempozyuma, Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ve Kütahya Tanıtma Vakfı da destek veriyor.
Sempozyumun koordinatörlüğünü ve Düzenleme Kurulu Başkanlığını ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Dr. Yusuf Akçay yürütüyor.
Konuları, ''Evliya Çelebi'nin tarihi kimliği'', ''Seyahatname'de 17. yüzyıl Osmanlı coğrafyası'', ''Seyahatname'nin yazılı kaynakları ve folkloru'', ''Tarih ve dil çalışmalarında Seyahatname'nin önemi'', ''Seyahatname'ye göre 17. yüzyıl Osmanlı coğrafyasında siyasi, idari ve askeri yapı, ekonomik ve demografik yapı, sosyo-kültürel yapı'', ''Kütahya ve Evliya Çelebi'' olarak belirlenen sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgiye, internette ''www.evliyacelebisempozyumu.com'' adresinden ulaşılabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com