''Evliya Çelebi: Seyahatname'' Sergisi

''Evliya Çelebi: Seyahatname'' Sergisi
British Council'in ''Paylaştığımız Avrupa'' projesi kapsamında dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıl dönümü anısına hazırlanan ve ilki İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ''Evliya Çelebi: Seyahatname'' sergisi,

British Council'in ''Paylaştığımız Avrupa'' projesi kapsamında dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıl dönümü anısına hazırlanan ve ilki İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ''Evliya Çelebi: Seyahatname'' sergisi, Türkiye'de ilk kez Çelebi'nin memleketi Kütahya'da izlenime sunuldu.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin fuayesindeki serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, gelecek yıl doğumunun 400'üncü yıl dönümü olan Çelebi'nin anısına Londra'da organize edilen serginin Türkiye'deki ilk durağının Kütahya olduğunu anlattı.
Bir gün izlenime açık kalan sergide Evliya Çelebi'nin yaşamı ve seyahatlerine ilişkin görsel ve yazılı ögeler bulunduğunu belirten Önce, ''Sergiyi bize getiren British Council, Hacettepe Üniversitesi ve Dr. Caroline Finkel'e teşekkür ederim'' dedi.
Konuşmaların ardından Prof. Önce, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Osmanlı tarihi araştırmacısı ve yazar İngiliz Dr. Caroline Finkel, öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından sergi gezildi.
Sergide, Evliya Çelebi'nin seyahatlerini konu alan resimlerin yanı sıra Seyahatname'den bazı bölümler, Türkçe ve İngilizce metinler halinde sunuluyor.
Üniversitede gün boyu açık tutulan serginin başka illerde de izlenime sunulacağı belirtildi.

-ÇELEBİ'NİN GÜZERGAHINI AT SIRTINDA GEZDİLER-

Sergiye katkıda bulunan Dr. Finkel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç maceraperest arkadaşıyla geçen yıl Evliya Çelebi'nin hacca giderken kullandığı güzergahın bir bölümünde atla seyahat ettiklerini anlattı.
Kendisinin yanı sıra sanat tarihçisi ve akademisyenlerin yer aldığı beş kişilik grubun Yalova'nın Hersek köyünden Kütahya'nın Simav ilçesine kadar at sırtında gezdiğini belirten Finkel, bu geziyi kitap haline getirmek için çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Finkel, Evliya Çelebi'nin geçtiği yollarda insanlarla sohbet edip yaşantılarını görme imkanı bulduklarını ifade ederek, ''Biz biraz maceracıyız. Bir çiftçi çocuğuyum ve her zaman araziye çıkmak ilgimi çekiyor. Sanat tarihçileri ve uzmanlarla bir gezgini takip etmeye karar verdik ve Evliya Çelebi'nin izini sürdük. Bu gezimizle ilgili Evliya Çelebi Yolu adıyla hazırladığımız kitabı tamamlayıp anılarımızı insanlarla paylaşacağız'' diye konuştu.
Gezinin uluslararası basın yayın organlarında geniş yankı bulduğunu aktaran Finkel, bu geziyi aynı zamanda sürdürülebilir bir turizm projesi olarak gördüklerini anlattı.
''Evliya Çelebi: Seyahatname'' sergisinin ilk kez Londra'da yoksul insanların yaşadığı mahalledeki okulda açıldığını bildiren Finkel, oradaki çocuklara Evliya Çelebi'yi tanıttıklarını, ünlü gezginin doğumunun 400'üncü yıl dönümü olan gelecek yıl da sergileri sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com