Evrenin nasıl oluştuğunun ilk ayrıntılı görsel simülasyonu yapıldı

Evrenin nasıl oluştuğunun ilk ayrıntılı görsel simülasyonu yapıldı
ANKARA (AA) - Evren’in nasıl oluştuğuna dair şimdiye kadarki ilk ayrıntılı görsel simülasyon yapıldı.Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bir grup bilimadamının yaptığı...

ANKARA (AA) - Evren’in nasıl oluştuğuna dair şimdiye kadarki ilk ayrıntılı görsel simülasyon yapıldı.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bir grup bilimadamının yaptığı bilgisayar simülasyonu, ilk galaksilerin, gizemli karanlık maddenin çevresinde nasıl şekillendiğini gösteriyor.

Simülasyonun, Evren’in neyden yapıldığına ve nasıl işlediğine ilişkin teorilerin sınanmasını sağlaması beklenirken, galaksi oluşumu konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden, California Teknoloji Enstitüsü’nde görevli Profesör Richard Ellis, simülasyonu, "Efsanevi" olarak tanımladı.

Simülasyon, gerçeğine çarpıcı biçimde benzeyen bir Evren önerirken, bu sanal Evren’in yaratılması için muazzam bir programlama gücü kullanıldı.

Sıradan bir dizüstü bilgisayarın, sözkonusu simülasyonu oynatmasının yaklaşık 2 bin yıl alacağı belirtildi. Son model süper bilgisayarlar ve "Arepo" adı verilen akıllı yazılım sistemi sayesinde araştırmacıların üç ayda bu işin üstesinden geldikleri kaydedildi.

Simülasyon, başlangıçta kozmologların “karanlık madde” olarak adlandırdığı gizemli maddenin, kozmik bir ağacın dallarına benzeyen tellerinin, uzay boşluğunda boydan boya yayıldığını gösteriyor.

Milyonlarca yıl geçtikten sonra, karanlık madde kümeleniyor ve ilk galaksilerin tohumlarını oluşturmak üzere yoğunlaşıyor.

Daha sonra bir dizi dehşet verici patlamanın da meydana geldiği kaotik bir dönem yaşanıyor. Bu dönem, yıldızların ve galaksilerin oluşumunu düzene sokuyor ve en sonunda etrafımızda gördüğümüze benzer bir Evren ortaya çıkıyor.

Araştırmanın liderliğini yapan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Mark Vogelsberger’e göre, simülasyon, mevcut kozmoloji teorilerinin birçoğunu destekliyor.

İlk kez karanlık maddeden vücut bulan görünür maddeyi gözler önüne seren simülasyonun, ayrıca Evren’in süregelen ivmesine güç sağlayan bir diğer gizemli kuvvet olan karanlık enerji hakkında daha fazla şey öğrenilmesine yardımcı olması bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA), 2020 yılında Evren’in ivmesini ölçmek için "Euclid" aracını uzaya göndermeyi planladığı biliniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com