Evrim insan beynini farklılaştırdı

Evrim insan beynini farklılaştırdı
Araştırmacılar insan beyni korteksinde keşfettikleri, makak maymunlarında olmayan birtakım ağlardan yola çıkarak, bu ağların insanların primatlardan ayrılıp bugünün homo sapienslerine dönüşmelerini sağlayan evrim sürecinde ortaya çıktığını söylüyor.

Söz konusu bu ağları Leuven Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden nöropsikolog Wim Vanduffel liderliğindeki bir araştırma ekibi keşfetti.

Elde ettikleri sonuçlardan yola çıkarak, Vanduffel ve İtalyan, Amerikalı çalışma arkadaşları insanların ataları ile makak maymunlarının birbirlerinden farklılaşmasına neden olan bir evrimleşme süresinin yaklaşık 25 milyon yıl önce yaşanmış olması gerektiğini söylüyor.

Araştırmacılar o dönemde, beyne bazı bölgelerin ya eklendiğini ya da çıkartıldığını ya da fonksiyonlarının değiştirilmiş olduğunu, bu sayede de evrim sürecinin modern insanın beyninin kendine has bir korteks yapısına sahip olmasına yardımcı olduğu şeklindeki teoriyi destekleyen kanıtlara ulaşmış olduklarını belirtiyor.

“Kortikal beyin ağlarının hem yerini hem de fonksiyonlarını tespit etmek amacı ile insanlar ve makak maymunlarının dinlenme ve film izlerken beyinlerinin fonksiyonel taramasını yaptık. Dinleme halinde bile beyin çok faal bir durumda. Eşzamanlı olarak dinlenme safhasında faal durumda olan beynin farklı bölgeleri “dinlenme hali” ağları denilen şeyleri oluşturuyor” diyor Vanduffel.

Genellikle, insanlar ve maymunlardaki bu dinlenme hali ağları şaşırtıcı biçimde birbirine benziyor ama insanlara has iki ağ ve maymunlara has bir ağ tespit ettik. Film izlerken, korteks inanılmaz boyutta görsel ve işitsel bilgiyi işliyor. İnsanlara özgü dinlenme hali ağları bu uyarıma karşı maymunların beyinlerinin herhangi bir kısmının verdiği tepkiden tamamen farklı bir şekilde tepki veriyor.

Bu, söz konusu bu ağların maymunlarda bulunan dinlenme hali ağlarından farklı bir fonksiyona sahip olması gerektiği anlamına geliyor”, diye ekliyor Vanduffel.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com