Evsiz Suriyeliler için depo kiraladı

Evsiz Suriyeliler için depo kiraladı
Adana'da İHH gönüllüsü, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente gelen ve otogar çevresinde barınmaya çalışan yaklaşık 50 Suriyeliyi, kiralanan depoya ve eve yerleştirdi

ADANA (AA) - ABDULGAFUR KILIÇ - İç savaşın sürdüğü Suriye'den kaçarak kente gelen ve kalacak yerleri olmayan yaklaşık 50 kişi, İHH gönüllüsü Osman Aras'ın kiraladığı depoya ve tek odalı eve yerleştirildi.

Halep'e düzenlenen hava saldırısından sonra yakınlarını kaybeden Suriyeliler, geldikleri Adana'da, yardım kuruluşu gönüllüleri ve hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunmaya çalışıyor.

İHH gönüllüsü Osman Aras, AA muhabirine, kentteki Suriyelilerin genellikle Kilis'ten sınırı geçtikten sonra karayoluyla otogara geldiğini ve sokakta kaldığını söyledi.

Otogar civarında benzinlik işleten bir arkadaşının haber vermesi üzerine bölgedeki bir grup Suriyeliyi, kiraladıkları depoya ve tek odalı eve yerleştirdiklerini anlatan Aras, "Bu kardeşlerimizi, açıkta kalmamaları için kiraladığımız yerlere yerleştiriyoruz. Depoda ve tek odalı evde çoğunluğu çocuk yaklaşık 50 kişi kalıyor'' diye konuştu.

Aras, Adana'da yer bulamadıkları zaman Suriyelileri Mersin'e göndererek, tanıdıklarının yanına sığınmalarını sağladıklarını da kaydetti.

Mersin'de kendi evinde dahi Suriyelileri ağırlayan arkadaşları olduğunu belirten Aras, ''Gelen Suriyeliler de yaptığımız bu karşılıksız yardımları görünce çok dua ediyor, 'Allah, bu yaşadıklarımızı Türk kardeşlerimize yaşatmasın' diyor'' dedi.

Aras, kente gelen Suriyelilerin ihtiyaçlarını, çevredeki hayırseverlerin desteğiyle karşılamaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Çevreden vatandaşlar da yastık, döşek, gıda, giyecek, ne varsa ellerinde, getirip yardım ediyor. Kiralarına varıncaya kadar karşılamaya çalışıyoruz. Burası bir depo, sadece tuvalet var, buradaki kardeşlerimizin banyo ihtiyacını gidermek için sıcak su bağlamak istiyoruz. İnşallah kısa sürede bir yer bulursak onları oraya taşımayı düşünüyoruz. Çünkü burası hiç uygun değil, bu durumdan rahatsız oluyoruz.'' 

Depoda kalan Suriyeli Said Kalacı da yaklaşık iki ay önce kente geldiklerini, yaşadıkları yere hava saldırısı düzenlendiğini, varil bombası atıldığını ve canlarını zor kurtardıklarını söyledi.

Adana'ya çok zor ve uzun süren bir yolculuktan sonra geldiklerini, zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını anlatan Kalacı, şöyle konuştu:

''Sokakta, camilerde, harabe evlerde kalan birçok Suriyeli var. Bazı hayırsever Türk kardeşlerimiz bizlere kapılarını açtı, ev kiraladı, onlara çok teşekkür ediyoruz. Türk kardeşlerimiz bizlere her türlü yardımda bulunuyor. Bize evlerini açtılar, sağ olsunlar ama durumuzu çok kötü. Bir evde dört, beş aile kalabiliyor. Yetkililerden, bize kimlik belgesi vermesini ve çalışacağımız iş imkanı sunmasını istiyoruz.''

Suriyeli Fatma ise kış şartlarında, çoğunluğu yaya olarak süren yolculuktan sonra kente geldiklerini söyledi.

Suriye'de kendilerine yapılan zulümden kurtulmak için Türkiye'ye geldiklerini dile getiren Fatma, ''Çok büyük bombardımanlara maruz kaldık. Onun için buraya kaçtık. Evlatlarımız bombardımanda öldürüldü. Suriye'de hiçbir şeyimiz kalmadı" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com