Ey ahali Hasan Cemal sarı öküzdü! Gören var mı?..

Ey ahali Hasan Cemal sarı öküzdü! Gören var mı?..
Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerle yaptığı sohbette Hasan Cemal’e sahip çıktı. Ancak medya büyük kesimiyle bu açıklamaları görmezden gelmeyi tercih etti.
Yazısı yayımlanmayınca Milliyet ile yollarını ayırmak zorunda kalan Hasan Cemal için Cumhurbaşkanı ilk defa konuştu. Gül, resmi bir ziyaret için gittiği Letonya ve Litvanya gezisinde kendisini izleyen gazetecilerle sohbet sırasında, Hasan Cemal’e yapılanı “çok büyük ayıp” olarak dile getirdi.

“Doğrusu ben açıkçası bu konularda kendi düşüncelerini, fikirlerini rahatlıkla yazan insanları her zaman takdir etmişimdir. Açıkçası Hasan Cemal'e karşı yapılan çok büyük bir ayıptır. Yani fikirlerini tutarsınız, tutmazsınız o ayrı, ama bunları samimiyetle yazıyor. Yani eğer gazetesine varsa bir empoze, gazetesi de orada direnecek kardeşim...”

Merkez medyadan Hürriyet Gazetesi bile Gül’ün diğer sözlerini manşetten görürken Hasan Cemal ile ilgili sözlerini görmezden geldi. Merkezden sadece Akşam Gazetesi 1. Sayfadan Hasan Cemal sözlerine değinirken cemaate yakın kesimden de Zaman ve Bugün gazeteleri bu sözleri öne çıkardı.

Liberallerin sembol ismi Hasan Cemal’e birlikte AKP’ye ‘yetmez ama evet’ dediği dostlarından bile destek gelmedi, bu süreçte yalnız bırakıldı.

Akşam Gazetesi GYY İsmail Küçükkaya, Gül’ün Hasan Cemal ile ilgili sözlerini twitter’dan “bomba sözler” diye duyurmuştu. Ancak umduğu gibi çıkmadı. Türk medyası bir kere daha mesleğine ve meslektaşına sahip çıkmayarak çok dert yandıkları, ağladıkları sansürü kendileri uyguladılar.  Cumhurbaşkanı’nın sözleri dahi olsa “batsın böyle medya” eleştiri soslu tehdidinin öznesi olmaktan korktular. Bir kez daha ‘sarı öküzün hikayesi’ni bilmiyormuş gibi yaptılar…

Gül’ün “Baskı varsa gazete direnmeli” sözleri ‘baskı olur, normaldir’ şeklinde de okunabilir. Cumhurbaşkanı’nın AKP’nin geliştirdiği otosansüre hiç değinmemesi, tek suçlu patronmuş gibi göstermesi elbette eleştirilmelidir. Ama asıl kanayan yara medyanın bunu kendi kendisine yapmasıdır. Basın özgürlüğünü hala devletin sağlayacağını bekleyenler varsa, onlara sadece ‘uyanın Üsküdar’da sabah oldu’ diyebiliriz. Birde unutmadan, iyi ki internet medyası var diyelim… (KKO)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com