Eygi’nin evine dokunulmayacak

Eygi’nin evine dokunulmayacak
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sultanahmet’deki evi için tapu iptal davası açılan yazar Mehmet Şevket Eygi’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Başkan Demir, yazar Eygi’ye konutunun korunacağı söyledi.

Geçtiğimiz günlerde gazeteci yazar Mehmet Şevket Eygi’nin Bizans Magnaura Sarayı kalıntıları üzerinde olduğu iddia edilen tapulu mülkü hakkında İstanbul Milli Emlak Müdürlüğü (Hazine) tarafından tapunun iptali ve mülkün kamulaştırılması ile ilgili dava açıldığı haberleri basında yer almıştı. Bunun üzerine açıklama yapan Eygi, 30 yıldır oturduğu evinden ayrılmak istemediğini, mecbur kalırsa kitaplarını satıp yurt dışına çıkabileceğini söylemişti.
 
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir konunun basında yer almasından sonra, yazar Mehmet Şevket Eygi’yi ziyaret ederek, Eygi’ye Aralık 2012’de Anıtlar Kurulu’nca onaylanan en son koruma amaçlı imar planında saray kalıntısı üzerinde bulunan parsele 9.50 irtifa (3 kat) konaklama- konut fonksiyonu verildiğini yani konutun olduğu gibi korunduğunu söyledi.
 
Mehmet Şevket Eygi de tapu iptali davasının Milli Emlak tarafından geri çekildiğini öğrendiğini ve çok sevindiğini belitti.
 
Başkan Demir’in açıklamalarıyla da rahat bir nefes alan Eygi, Fatih’i ve Sultanahmet’i çok sevdiğini, Sultanahmet’ten uzakta bir yerde yaşamayı hiç düşünmediğini ancak son birkaç gündür yaşadığı olaydan dolayı büyük üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com