“Eylem planı hazırlayacağız''

“Eylem planı hazırlayacağız''
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Müsteşar Yardımcısı V. Dr.Ferhat Şelli Vali Kenan Çiftçi’yi makamında ziyaret etti.
   Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Müsteşar Yardımcısı V.  Dr.Ferhat Şelli Vali Kenan Çiftçi’yi makamında ziyaret etti.
     26 Haziran 2012 Salı günü Hilton otel’de düzenlenecek Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısına katılmak üzere ilimize gelen Müsteşar Yardımcısı V.  Dr.Ferhat Şelli Vali Kenan Çiftçi’yi makamında ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.
     Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Müsteşar Yardımcısı  Dr.Ferhat Şelli ve beraberindeki heyetin ziyaretinde konuşan Vali Kenan Çiftçi; Öncelikle Sayın Müsteşar Yardımcımız ve  heyetine Kütahya’ya hoşgeldiniz diyorum. Bugün İnşallah Kütahya’daki Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ihtisasına giren sektörlerle bir araya gelerek Kütahya’nın tarımını ortaya koyacağız. Bunlardan yapabileceklerimizi, yapılabilecekleri inşallah tartışacağız. Tarım Bakanlığımızda Kütahya’nın sorunlarını acil çözülmesi gerekenleri anında diğer çözülmesi gerekenleri de zaman içerisinde inanıyorum çözülecektir. Ben Tarım Bakanımıza ve heyetine Kütahya’da yapılacak toplantıda çözüm getireceklerinden dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı olur. Bildiğiniz gibi daha önceden Genel Müdür Yardımcımız ile birlikte de burada bazı sorunlarla ilgili anketler uyguladık. 2023 vizyonunu belirlemiştik. Tarımda neredeyiz, tahılda neredeyiz,  bitkide neredeyiz, meyve bahçecilikte neredeyiz, hayvancılıkta neredeyiz bunları çalışmıştık. Bunlarla ilgili 2023 vizyonumuzu ortaya koymuştuk. 2023 te Kütahya tarımda, gıdada nerede olacak diye bu konuda adım adım ilerliyoruz. Bunlardan bir tanesi Tarım Lisesinin açılması ve tarımdaki yetişmiş insan gücünün ortaya konması buna başladık. Bir diğeri sulama sistemlerimiz var ama sulama oranlarımız düşük. Bunlarla ilgili nereler yapabileceğimizi ortaya koyduk bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yine bizim termal kaynaklarımızda termal sularımız var seracılıkta ne kadar istifade edeceğiz. Bununla ilgili de plan ve projelerimizi ortaya koymuştuk. Bununla ilgili de sanayi bölgesi gibi bölgeler oluşturulmasını arzu ediyoruz. İnşallah bunlar olacak. Ortalama diğer sektörlerde Türkiye üretimde % 1 lerde. Bu oranı daha yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz. Büyük baş hayvanda yaklaşık  160 bine yakın hayvanımız var bunun tabi alan itibariyle baktığımızda gezilebilecek alanlar olarak baktığımızda 1 milyona çıkması işten bile değil çok hızlı bir yapılanma ile Türkiye’nin et ihtiyacı olduğu bir dönemde değerlendirilebilir bir alan olarak görüyoruz. Yine küçükbaş hayvanda da bundan on yıl önceye gittiğimizde 1 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan şuan 400 binlerde bununda çok ilerilere gidebileceğini düşünüyoruz. Yine sularımızın soğuk olması akımının yüksek olması alabalık yetiştiriciliğinde de şu anda 26 tane işletmenin olduğu bir ilde bunun çok daha ilerilere ötelere gidebileceğini düşünüyoruz. İnşallah bunların hepsinin değerlendirilebileceği birde depolama imkânlarının olduğu bir il bununda tabi değerlendirilmesi gerekiyor. Sizlerin gelmesiyle sizin heyetinizin gelmesiyle bu işte Mevlana’nın oğlu Sultan Veled’in dediği gibi altıda cennet üstü de cennet hem altını hem üstünü sizin yapacağınız hizmetlerle beraber cennete çevireceğiz. Tekrar hoş geldiniz hayırlı uğurlu olsun hayırlar getirsin inşallah.”dedi. 
     Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Müsteşar Yardımcısı V.  Dr.Ferhat Şelli’de yaptığı konuşmada; Biz tarım bakanlığı olarak yönetişim anlayışıyla kalkınmanın olmazsa olmaz temel  3 bileşeni olan kalkınma, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör  sinerjisiyle beraber  gelecek adına Kütahya’mızın tarımıyla ilgili masaya  yatıracağız. Bunu farklı illerde de yapıyoruz. Ortak akıl toplantıları diyoruz. Ve tarımın burada özellikle sektörün röntgenini belki de tabiri yerindeyse emarını çekiyoruz. Ve gelecek adına eylem planı çiziyoruz. Tabi bunu yaparken dün Kütahya da ne idik ne vizyonu ortaya koymuştuk bugüne kadar bunlar nasıl gerçekleşti ve bundan sonra da Kütahya’nın tarımsal operasyonunu harekete geçirme adına belki sadece kamu yaklaşımı ile değil özellikle özel sektör ve sivil toplumunda sinerjisini, heyecanını bakış açısını da alarak gelecek adına bir eylem planı hazırlayacağız. Ve bugün toplantıyı gerçekleştireceğiz.” dedi.
 
 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com