Eylem sırasında parmağı kopunca…

Eylem sırasında parmağı kopunca…
Diyarbakır’da eylem yapmak isterken parmağı kopan eylemci Mehmet Can Mayuş’un parmağı bulundu. Mayuş olay yerinde buluna parmağın kendisine ait olmadığını söylese de yalanı ortaya çıktı.

 

Mehmet Can Mayuş Diyarbakır’da bombalı eylem yapmak istedi. Eylem sırasında bomba elinde patlayan ve parmağı kopan eylemci, olay yerinde bulunan parmak için ‘Benim değil’ dese de DNA testi sonucu yalanı ortaya çıktı. Tunceli'de çatışmada öldürülen 4 PKK'lının cenazeleri, 4 Mayıs'ta Diyarbakır'a getirildiğinde şehirde araçlar kontak kapattı, esnaf kepenk indirdi. Bir grup gösterici caddeleri trafiğe kapatıp şehri savaş alanına çevirdi. Olaylarda Bünyamin Çakmak adlı polis memuru bıçaklandı, kapalı cezaevinin dış kapısı kırılmaya çalışıldı, asker kulübelerine molotof kokteyli atıldı. Polis, bombalı saldırı ihbarı üzerine AKP binasına gitti. Göstericilerin kaçışı sırasında, yakındaki bir sokakta şiddetli patlama sesi duyuldu. Polis, el yapımı bir bombanın patladığını tespit etti. Olay yerinden bomba parçaları ve kopmuş bir sağ el baş parmağı bulundu. Polis, tüm hastanelerin acil servisinde görevli meslektaşlarını uyarıp, "Eli parçalanmış veya parmağı kopmuş kişileri bize bildirin" dedi. Aynı gün saat 23.30 sıralarında 26 yaşındaki Mehmet Can Mayuş, "Kapıya sıkıştı, parmağım koptu" diyerek Dicle Üniversitesi Acil Servisi'ne başvurdu. Durumdan haberdar edilen polis, parmağı dikilmesi için hastaneye götürdü. Ancak aradan saatler geçtiği için doku kaybı nedeniyle parmak dikilemedi. Polislerin ifadesine başvurduğu şüpheli, gösterilere katılmadığını, olay yerinde hiç bulunmadığını öne sürdü. 

İstanbul' da, 2008 ve 2010'da uyuşturucu ve hırsızlıktan gözaltına alındığı belirlenen Mayuş, "Benim parmağım sıkışma sonucu koptu. Polisin getirdiği parmak benim değil" dedi. Tedavisinin ardından adliyeye sevk edilen Mayuş, tutuklandı. Hakkında dava açılan sanık, duruşmalarda da parmağın kendisine ait olmadığını öne sürdü. Bunun üzerine, delil olarak saklanan parmaktan ve sanıktan alınan kan örnekleri Ankara Jandarma Kriminal Laboratuarı'na gönderildi. Gelen DNA raporunda, doku örneklerinin uyumlu olduğu kaydedildi. Önceki gün hakim karşısına çıkan sanığa son sözü soruldu. Sanık bu kez, ifade değiştirdi. Olay günü amcasının evine giderken polisle göstericilerin arasında kaldığını ve eylemcilerin attığı pet şişeden kendini korumak isterken yaralandığını söyleyen Mayuş, “Kafama doğru pet şişe atıldı. Kendimi korumak için kolumu kaldırdığımda şişe patladı ve parmağım koptu. Polisin olay yerinde bulduğu parmak bana ait. Suçsuzum beraatımı istiyorum” dedi.  Mahkeme heyeti, Mayuş'u, "örgüt adına suç işlemek"ten 7.5, "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek"ten 1, "görevli memura direnmek"ten 1.5, "izinsiz patlayıcı madde bulundurmak" suçundan 5 yıl ve "korku, panik ve kaygı yaratarak patlayıcı madde kullanmak"tan 9 ay olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay hapisle cezalandırdı. Tutuklu sanık ayrıca 1 yıl süreyle Diyarbakır il sınırları içinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmaktan men edildi.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com