Eylemleriyle hep gündemdeydi

Eylemleriyle hep gündemdeydi
Yaşama dün veda eden CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, TBMM'de bibergazlı, limonlu, biberonlu, zincirli birçok eylemiyle gündemdeydi

TBMM (AA) - MELTEM ÖZTÜRK - Yaşama dün veda eden CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, TBMM'de bibergazlı, limonlu, biberonlu, zincirli birçok eylemiyle gündemdeydi.

Aslanoğlu'nu,  bazen üzerinde "Çocuğunu dershaneye göndermeyen milletvekili arıyorum"  yazılı pankart, bazen elinde "biber gazı" yazan deodorant, bazen "Artık çorba için değil, göz için de limon" yazılı limon fileleriyle görmek mümkündü.

Eylemlerinin yanı sıra Aslanoğlu, cömertliğiyle de biliniyordu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olan Aslanoğlu, komisyon toplantılarında üyelere simit, memleketi Malatya'dan getirdiği kayısı ikramlarında da bulundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 3 dönem boyunca görev alan Aslanoğlu, buradaki protestolarıyla "Meclis'in eylemcisi" oldu.

Komisyonda CHP'nin sözcülüğünü üstlenen Aslanoğlu, birçok bakanlığın bütçe görüşmelerinde yaptığı eylemlerle gündeme geldi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütçesinde, öğrencilerin barınma sorununu dile getirmek için komisyon sırasının önüne çadır kuran Aslanoğlu, İçişleri Bakanlığı bütçesinde Bakan Muammer Güler ile görüşürken, "Yılın en iyi kavas ödülü. Kimseye yedirtmeyiz" pankartını açıp, sırasına bir kupa koydu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na "Sıfır Sorun Karnesi" verdi.

 

-"Ellerini zincirledi"

 

 Aslanoğlu, gömleğine CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın tutukluğunu protesto etmek için fotoğraflarını yapıştırdı, başka bir komisyon toplantısında, tutuklu milletvekillerin durumuna dikkat çekmek için 10 dakikalık konuşmasını elleri zincirli şekilde yaptı. 

Komisyon toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ın karşısında, üzerine astığı infaz koruma memurları, gazeteciler, emekliler gibi toplumun bir çok kesiminin sorunlarına değinen dövizlerle çıkan Aslanoğlu, başka bir gün  Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan'ın karşısına "atanamayan öğretmenlerin selamı var"  diyerek, bir buket çiçekle geldi.

 

-Biber gazlı eylemi çok konuşuldu

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerine geçilmeden önce Aslanoğlu, komisyon salonunda üzerinde biber gazı yazan deodorant sıktı.

Ancak bibergazı nedeniyle salonda bulunanların öksürmeye başlaması ve gözlerinin yaşarmasına ise Aslanoğlu, "Ben insanlara asla biber gazı sıkmam. Sıktığım da zaten parfümdü. Ben AK Partililere parfüm sıkarken, arka sıralarda oturan bir CHP'li arkadaşın elinde gerçek bibergazı vardı. Arkadaş oynarken, yanlışlıkla düğmeye basmış, ortaya biraz gaz sızmış. Ama AK Partililere sıkılması gibi bir şey söz konusu değil" diye açıklık getirdi.

 

-Bir file limon

 

 Aslanoğlu'nun başka bir eyleminde ise elinde bir file limon vardı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bütçe sunumu başlamadan önce Aslanoğlu, "Artık çorba için değil, göz için de limon", "Bu limonlar İçişleri Bakanı'na bedava", "Artık hem ayılana hem de bayılana bedava" yazılı limon filelerini, oturduğu sıranın önüne bıraktı.

Mevlüt Aslanoğlu, eğitimdeki 4+4+4 sistemini protesto etmek için biberon, çok sayıda emzik ve bebek önlüğünü oturduğu sıraya asıp, "Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde biberon, emzik, önlük ödeneği var mı?" pankartı açtı.

 

-Genel Kurul'da yere oturdu

 

Aslanoğlu, sadece üyesi olduğu komisyonda sürdürmedi eylemlerini. Aslanoğlu'nu, dershanelerle ilgili düzenlemelerin görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyonu'nda "Çocuğunu dershaneye göndermeyen milletvekili arıyorum"  yazılı pankartıyla görmek de mümkündü, Genel Kurul'da Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında "Grev yasakları, grev erteleme, grev durdurma, 12 Eylül yasakları yasa ile sürüyor, yenileri geliyor" yazılı tişörtle görmek de.

CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, Genel Kurul'da, tütün ürünlerindeki kısıtlamalarda ilgili söz aldı. Aslanoğlu, sarma tütün içenleri tarif ederken kürsünün yanında yere oturarak, “Bu tütün böyle sarılır” diyerek el hareketleriyle de anlatmaya çalıştı.

 

-Sunduğu son kanun teklifi gazeteciler içindi 

 

Aslanoğlu'nun, TBMM Başkanlığı'na ilk imza sahibi olarak sunduğu kanun teklifi ise gazetecilerle ilgiliydi. Aslanoğlu, teklifiyle, basın ve gazetecilik mesleğinde fiili hizmet zammından yararlanmayı basın kartı sahibi olmaya bağlayan hükmün değiştirilmesini, meslekte basın kartı olmadan çalışanlar ile basın ve gazetecilik işlerlerinde İş Kanununa göre çalışanların da fiili hizmet zammı kapsamına alınmasını öngörmüştü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com