Eyvah! Türkler Filmleriyle Geliyor

Eyvah! Türkler Filmleriyle Geliyor
22 - 25 Eylül tarihlerinde İtalya'da gerçekleştirilecek olan Roma Türk Film Festivali, İtalyan sinema seyircisini 30 Türk filmi ile buluşturmaya hazırlanıyor...

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı'nın desteği ile Lancia ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan festivalin başkanlığını Ferzan Özpetek yapacak.

Festivalin açılışı Yavuz Turgul'un 'Av Mevsimi' filmiyle olurken, kapanış ise Nuri Bilge Ceylan'ın 'Bir Zamanlar Anadolu'da' filmi ile olacak.

İtalyanların Osmanlı döneminden bu yana, korkulu bir ifadeyi esprili bir söylemle anlatmak için kullandıkları "Mamma li Turchi/ Eyvah Türkler Geliyor" cümlesini "motto" olarak alan festival, bu sloganı "Bu defa filmleriyle geliyorlar" cümlesi ile tamamlayarak, tarihe de ironik bir gönderme yapıyor; geçmişin bıraktığı izleri kültürel bir buluşma ile yeniden yapılandırıyor.

Türk sinemasının büyük prodüksiyonları ile daha küçük bütçeli yönetmen sinemasının iç içe olduğu bir konseptle İtalyan izleyicisinin karşısına çıkacak olan festivalde, 19 uzun metraj, 4 belgesel ve 7 kısa film yer alacak.

Festivalde ayrıca Ferzan Özpetek'in sunumuyla film gösterimleri öncesinde küçük söyleşiler gerçekleştirilecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com