Ezanı evinden okuyup namazı evlerde kıldırıyor

Ezanı evinden okuyup namazı evlerde kıldırıyor
Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Köprücük köyü Sandıklı mezrasındaki caminin Van depreminde yıkılmasının ardından ezanı evinden okuyan imam, namazı ise köydeki evlerde kıldırıyor

BİTLİS (AA) - ŞENER TOKTAŞ - SERVET TAŞDEMİR - Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Köprücük köyü Sandıklı mezrasındaki caminin Van depreminde yıkılmasının ardından ezanı evinden okuyan imam, namazı ise köydeki evlerde kıldırıyor.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerde, 50 haneli ve 250 nüfuslu Sandıklı mezrasındaki cami yıkıldı. Caminin yıkılmasıyla uzun süre ezan okuyamayan ve cemaate namaz kıldıramayan imam Sedat Timaj, çareyi evine ses sistemi kurmakta buldu.

Kurduğu ses sistemiyle ezanları evinden okuyan Timaj, evinin önüne ve köy meydanına yerleştirdiği hoparlörlerle sesini köylülere duyurmaya çalışıyor.

Namazları da evinde veya mezrada müsait olan farklı bir evde kıldıran Timaj, köylülere hizmet etmek için elinden geleni yapıyor.

İmam Timaj, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezrada 1900'lü yıllarda yapılan 2 katlı caminin, 2011 yılında yaşanan Van depreminde yıkıldığını anımsatarak, caminin yıkılmasıyla evine kurduğu ses sisteminden vakit ezanlarını okuduğunu söyledi.

 "Evimin önüne ve köy meydanındaki elektrik direğine yerleştirdiğim hoparlörlerle köylülere ezanı duyurmaya çalışıyorum" diyen Timaj, ezanı okuduktan sonra namazı da ya kendi evinde ya da köydeki müsait olan başka bir evde kıldırdığını ifade etti.

Mezrada cami, abdesthane, gusülhane ve taziyeevi olmadığı için büyük sıkıntı yaşadıklarını anlatan Timaj, mezranın Tatvan-Van karayoluna yakın olması nedeniyle özellikle cuma günleri kalabalık bir cemaat oluştuğunu dile getirdi.

Timaj, sorunlarını birkaç kez ilgililere aktarmalarına rağmen bir çözüm bulunmadığına değinerek, yıkılan caminin yerine kendi imkanlarıyla 3 yıldır yeni bir cami yapmaya çalıştıklarını ancak hiçbir yardım yapılmadığı için inşaatın yarım kaldığını kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığının camiye 30 bin lira yardımda bulunduğunu ancak yaptıkları masrafa rağmen caminin tamamlanması için 100 bin liraya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Timaj, hayırseverleri camilerine yardım yapmaya davet etti.

Sandıklı mezrası muhtarı Adil Çelik ise caminin tamamlanması için hayırseverlerden yardım beklediklerini belirterek, camiyi kendi imkanları ve topladıkları yardımlarla bu aşamaya getirdiklerini fakat daha ileriye taşıyamadıklarını bildirdi.

Çelik, "Cami inşaatını tamamlayacak maddi gücümüz yok. Bütün iş adamlarından ve devletimizden yardım bekliyoruz. Yardım yapılmazsa camiyi kendi imkanlarımızla tamamlayamayız. Depremde camimizin yıkılmasından dolayı cemaatle namaz kılamıyoruz veya namazları köyde müsait olan evlerde kılıyoruz. Başka bir yerimiz yok. Ramazan ayında da teravih namazlarını kılamıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com