"Ezber eken, ÖSS ve SBS'de sıfır biçer"

"Ezber eken, ÖSS ve SBS'de sıfır biçer"
Eğitimci-yazar Necip Güven, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) çok sayıda öğrencinin sıfır puan almasını, kansere benzettiği ezbere dayalı eğitim yöntemine bağlayarak, "Eğitimde ezber ekenler, ÖSS ve SBS'de sıfır biçer. Bu

Eğitimci-yazar Necip Güven, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) çok sayıda öğrencinin sıfır puan almasını, kansere benzettiği ezbere dayalı eğitim yöntemine bağlayarak, 'Eğitimde ezber ekenler, ÖSS ve SBS'de sıfır biçer. Bu kansere çocuklarımızın çoğunu kurban verdik, hiç olmazsa torunlarımızı kurtaralım' dedi.
Güven yaptığı açıklamada, 'ezbere hayır' ilkesini benimseyerek çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, hala eğitim alanında yanlışta ısrar edildiğini öne sürdü. Çarpım tablosu ezberinin çok zor olduğunu, ezbersiz ve daha kolay öğretim yollarının da olduğunu ifade eden Necip Güven, internette paylaşılan bir video görüntüsünde öğretmenin tahtaya çıkarıp çarpım tablosunu ezbere okutmaya çalıştığı öğrencisinin düştüğü acziyet karşısında şoke olduğunu söyledi. Sözkonusu öğretmenin 'çarpım tablosu katliamı' yaptığını savunan eğitimci-yazar Güven, 'Çarpım tablosunu ezbersiz şekilde öğretmesi gereken öğretmenimiz, öğrencisine çarpım tablosunu ezberletmeye çalışarak, onu psikolojik olarak katlediyor. Bu durumu protesto ediyor ve kınıyorum. Her yıl SBS ve ÖSS'de sıfır puan alanları gördükçe, çok üzülüyoruz. Ama bana göre, eğitim kurumlarımızda hala ezberci öğretimde direnenler oldukça, sıfır çekmeler de sürecektir. Çünkü, eğitimde ezber ekenler SBS ve ÖSS'de sıfır biçer' diye konuştu.
Necip Güven, toplumun her kesimine sirayet etmiş, bilhassa matematiğin ve çarpım tablosunun beyne bir kanser gibi yerleşmiş olan ezber uruna 'Etkili ve Pratik Yöntemlerle Çarpma Öğretimi ' kitapçığıyla ilk neşteri vurduklarını kaydederek, şunları söyledi:
'Operasyon uyguladığımız ve bu amansız hastalığın pençesine düşmüş hastalardan aldığımız ilk sonuçlar, operasyonun çok başarılı geçtiğini ve hastalarımızın süratle iyileşmekte olduğunu gösteriyor. Bu konuda şüphesi olanları operasyon uyguladığımız şimdi sağlıklarına kavuşmuş eski hastalarımızla görüştürebilir, hala da şüphesi olanlara yöntemlerimizi kamuoyu ve istedikleri sayıda noterin huzurunda uygulayıp ispat etmeye hazır olduğumuzu bildiririz. Ezbere, tüm sınavlarda sıfır çekmeye hayır. Bu sonuçlar çocuklarımızın değil, eğitimimizin karnesidir. Bu kansere çocuklarımızın çoğunu kurban verdik, hiç olmazsa torunlarımızı bari kurtaralım.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com