Ezilenler Dindaşımız Değil mi?

Ezilenler Dindaşımız Değil mi?
Taray yazarı Ahmet Altan, çok sert sorular sorarak Başbakan Erdoğan'ı yine küplere bindirecek! İşte Altan'ın yazısının ilgili bölümü...

Yazının ilgili bölümü...

Eğer Türkiye gibi “hem Müslümanlıkta hem demokratlıkta” iddialı bir ülke, Kaddafi'yi değil de gerçekten Libya halkını düşünüp, dünyaya “katliamı durduralım, Kaddafi'den petrol alacağız diye bu faciaya sessiz kalamazsınız” diye seslenseydi, bunu becerebilseydi, bugün yeryüzünün ve “ezilen” insanların gerçek yıldızı olurdu.

Doğu da, Batı da saygıyla selamlardı Türkiye'yi.

Ezileni değil ezeni tuttuk.

Putin gibi birinin “haçlı seferleri” lafının peşine takıldık.

Ne oldu peki sonunda?

Daha teskere Meclis'ten geçmeden NATO, Türkiye'nin Libya'ya uygulanan deniz ambargosuna altı gemiyle katılacağını açıkladı.

Doğrusu da buydu.

Ama biz kafamızı “hamasi didişmelerden” kaldırıp gerçeği görene kadar, bütün dünyada Kaddafi'ye sahip çıkan, Kaddafi'yi durdurmak isteyen Batılı güçlere ayak bağı olan, ne istediği, ne dediği belirsiz bir ülke olarak görüldük.

Sonunda da “karar veren” değil, “sürüklenen” bir ülke olarak NATO'nun kafilesine katıldık.

Bu hallere düşmeye gerek var mıydı?

Tayyip Erdoğan, dünya liderlerinden biri olacak karizmaya sahip ama İsrail zulmüne karşı gösterdiği cesur ve kararlı tavrı “Müslüman” diktatörlere karşı gösteremiyor, eğer bu “dindaşlık gayretinden” kaynaklanıyorsa, danışmanlarının ona, “sadece diktatörlerin değil, o diktatörlerin öldürdüğü insanların da Müslüman olduğunu” hatırlatması gerek.

Sadece “ezenlerle” mi dindaşız, “ezilenler” dindaşımız değil mi?

Bu ülkenin dindarları ellerini vicdanlarına koyup cevap versinler, Libya'nın Müslüman halkını öldüren Kaddafi, Yahudi ya da Hıristiyan olsaydı böyle mi davranırlardı?

Erdoğan ve onun medyadaki yakınları her türlü eleştiriyi “art niyetli bir düşmanlık” olarak değerlendiriyor.

Böyle bir inanç ancak “Erdoğan'ın her yaptığı doğrudur” diyen bir anlayıştan kaynaklanır.

Erdoğan'ın her yaptığı doğru değil, özellikle seçimler yaklaşırken çok hata yapıyor.

..

Çok yakın bir zamana kadar Erdoğan, “mazlumlar” konusunda Sarkozy'den, askerlik konusunda Kılıçdaroğlu'ndan, anayasa konusunda TÜSİAD'dan çok ilerdeydi.

Yeminli Erdoğan düşmanlarını bir kenara bırakın ama haklı olduğu her yerde Erdoğan'ı desteklemiş olan insanlar bugün Erdoğan'ı eleştiriyorsa, bunun nedeni, onun eski haline dönmesini istemelerindendir.

..

Hamasetle, milliyetçilik yarışmasıyla, diktatörlerle dayanışmaya girerek, anayasayı, reformları, Avrupa Birliği'ni rafa kaldırarak, Kürt açılımını unutarak Erdoğan'ın varacağı bir yer yok, böyle yaparsa, bu seçim kazanacağı son seçim olur.

Ezilenleri koruyarak, reformlara, demokrasiye, yeni bir anayasaya, Kürt açılımına sahip çıkarak hem kendi kazanır, hem bu ülke kazanır.

Sadece çok istediği Çankaya'ya değil, dünyanın ve halkının saygısını kazanmış, tarihe geçmiş, unutulmaz bir lider olma ayrıcalığına da kavuşur.

Ahmet Altan, Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com