F klavye yarışması yapıldı

F klavye yarışması yapıldı
Kütahya'nın Pazarlar ilçesi Çok Programlı Lisesi öğrencileri, INTERSTENO tarafından organize edilen F klavye on parmak yazı yazma yarışmasına katılan öğrenciler sertifikalarını aldılar.

Kütahya'nın Pazarlar ilçesi Çok Programlı Lisesi öğrencileri, INTERSTENO tarafından organize edilen F klavye on parmak yazı yazma yarışmasına katılan öğrenciler sertifikalarını aldılar.
Kısa adı INTERSTENO olan Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu, kurulduğu tarihten bu yana Stenografi, Daktilografi ve Bilgisayar konularında gelişmeleri teşvik amacıyla yaş gruplarına göre F Klavye on parmak yazı yazma yarışması düzenliyor.
INTERSTENO F Klavye on parmak yazı yazma yarışmasında Pazarlar Çok Programlı Lisesi öğrencileri Emine Gücer, Bahar Akan, Yusuf Evren ve Hamide Türkmen İlçeyi temsil ettiği bildirildi. Ayrıca yarışmaya katılan öğrencilere sertifikalarının verildiği bildirildi.
Pazarlar Çok Programlı Lisesi Öğretmenlerinden Şeref Tosun yönetiminde 17-20 yaş grubu arasında yapılan INTERSTENO F klavye on parmak yazı yazma yarışmalarına girerek çeşitli dereceler alarak Pazarlar İlçesini layıkıyla temsil edildiği bildirldi.
Yarışmaya katılan Çok Programlı Lisesi Öğrencilerinden Yusuf Evren, “Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Böylece yazı yazma sıkıcı bir işlem olma eyleminden çıkar. İşitsel ve görsel ayrımlaşmanın yazmadaki önemini dikkate alan F klavye ile çalışmak öğrencinin dikkatini gerekli harfler üstünde tuttuğundan süratini artırmada ve dikkat dağılmasını en aza indirmektedir. F klavye ile yapılan eğitimlerde iki parmak kullanım da çok kullanılan harflerin merkeze alınmasıyla el göz koordinasyonunda zayıflıklar çeken çocuklar için de önemli kolaylıklar sağlar. Bu çerçevede okulumuzda tüm eğitimlerimizi F klavye üzerinden görüyoruz. INTERSTENO tarafından organize edilen F klavye yazma yarışmasına dört arkadaşımızla beraber katıldık. Çeşitli dereceler ile okulumuzu en iyi şekilde temsil ettiğimiz kanısındayız. Bizlere her türlü desteklerini gösteren öğretmenlerimize ve idarecilerimize teşekkür ederim” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com