Fabrika Önünde Eylem!..

Fabrika Önünde Eylem!..
Kütahya'da gümüş üretimi yapan fabrikada siyanürlü su barajlarından birisinin setinin çökmesiyle çevre köylerde yaşayan vatandaşlar fabrika önünde eylem yaptılar.

Kütahya'da gümüş üretimi yapan fabrikada siyanürlü su barajlarından birisinin setinin çökmesiyle çevre köylerde yaşayan vatandaşlar fabrika önünde eylem yaptılar.
Gümüşköy, Köprüören, Dulkadir köyleri ile Aliköy beldesinde yaşayan vatandaşlar eylemlerini fabrika önünde sürdürdüler. Ellerinde kendi yazdıkları afişleri taşıyan vatandaşlar, fabrikanın kapatılmasını istediler.
Köprüören Muhtarı Sabri Görür, havuzlardaki siyanür tehlikesinin önceden belli olduğunu ifade etti. Görür, 3 gün önce 5 havuzun 2'sindeki çökme sonucu riskin son safhaya geldiğini söyledi. Muhtar Görür, 'Bilhassa son havuzdaki taşma tehlikesinden kaygı duyuyoruz. Allah'tan yağmur yağmadı. Bir sızıntı olmadı. İki gün önce vali beyin nezaretinde kurumlarla birlikte inceleme yapıldı. Bir rapor verildi. Bu rapor bizi tatmin etmedi. Somut bir çalışma bekliyoruz. Bizim şu andaki en önemli sorunumuz barajın
taşması. Barajın taşması halinde ilk önce Köprüören Köyü zarar görecek. Çünkü seviyesi düşük ve en yakın köy. Nüfusu 650 ve 340 hane. Buranın içerisinden geçen bir dere var. Bu dere, Porsuk ve daha sonra Sakarya Nehri ile Karadeniz'e kadar uzanıyor. Böyle bir risk içindeyiz. Tabii Eskişehir'e de zararı olacak. Zamanla tüm yurdumuza etkisi olacak. Yeraltı sularına karışması riski var. Çok büyük bir alan. Buranın suyunun buharlaşması sonucu tarımsal çalışmalarda da bir verim alamıyoruz. Bu havuzda şu anda
siyanür var. Hatta buranın içindeki malzemede işlenecek maden gümüşü var yüzde 15 oranında. O zamanki şartlarda işlenememiş.'
Muhtarın açıklamasından sonra patok havzasına yakın bir alana giden köylüler, 'Siyanürden ölmek istemiyoruz', 'Direne direne ölmek istiyoruz', 'Gümüş için ölmeyeceğiz', 'Kütahya ölmesin' şeklinde sloganlar attılar.
Daha sonra köylüler, fabrika önünden olaysız bir şekilde ayrıldılar. Eylem sırasında jandarma ekipleri de güvenlik önlemi aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com