Fabrikalar işçi açığını kapatamıyorlar

Fabrikalar işçi açığını kapatamıyorlar
Kırşehir OSB'de kapasite artırımına giden firmalar, istihdam açığını kentten karşılayamayınca Hatay, Şanlıurfa ve Kayseri gibi illerden işçi getirmek zorunda kalıyor

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ - Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) kapasite artırımına giden firmalar, istihdam açığını kentten karşılayamayınca Hatay, Şanlıurfa ve Kayseri gibi illerden işçi getirerek faaliyetlerini sürdürüyor.

Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altyapısı tamamlanan, doğalgaz, elektrik ve yol sorunları çözülen OSB'de fabrikaların kapasite artırımına gittiğini söyledi.

Yeni işçiye ihtiyaç duyan yatırımcıların kent merkezinde eleman bulamadığını ifade eden Ekicioğlu, Hatay, Şanlıurfa ve Kayseri gibi illerden iş gücü getirerek sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını vurguladı.

Ekicioğlu, "2014 yılında 4 yeni fabrikanın temeli atıldı, bitirilme aşamasında. Altyapı çalışmaları tamamlanınca fabrikalar kapasite artırımına gitti ve işçi ihtiyacı doğdu. Açığı, istihdam kursları açarak kapatmayı planlıyoruz" dedi.

 

- Fabrikalar işçi bulamıyor

 

Kırşehir'de birçok gencin iş bulamamaktan şikayet ettiğini ancak OSB'deki fabrikaların ise işçi beklediğini dile getiren Ekicioğlu, Kırşehir TSO, İŞKUR ve Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Derneği'ne müracaat edecek herkese yardımcı olunacağını kaydetti.

Ekicioğlu, şöyle konuştu:

"Organize Sanayi Bölgesi'nde 44 faal fabrikamız var. Yaklaşık bin 500 kişi çalışıyor. Altyapı sorunları giderildiği için 2014 yılında 4 yeni fabrikanın temeli atıldı. 2 yıl içerisinde istihdamı 3 bin kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Kırşehir'de 'iş bulamıyoruz' diyen arkadaşlar Organize Sanayi Bölgesi'ne, bize ya da İŞKUR'a müracaat ederse bu açığı kapatacağımıza inanıyorum. Yatırımcıların Hatay'dan Kayseri'den Şanlıurfa'dan insan gücü transfer ettiklerini gördük. Kırşehir'de bir taraftan işsizlik var, diğer tarafta işçi arayanlar var. Ticaret ve Sanayi Odası olarak eğitim vererek biz de buradaki işçi açığının kapanmasına katkı yapmak istiyoruz. Mobilya, metal işi, tekstil başta olmak üzere çeşitli sektörlerde eleman yetiştireceğiz. Ahiler Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve İŞKUR vasıtasıyla düzenleyeceğimiz kurslarla bu açığı kapatmayı istiyoruz."

 

- 44 fabrikanın 40'ı eleman arıyor 

 

Kırşehir OSB Derneği Başkanı Mustafa Avkapan da başta cam, mermer, mobilya, tekstil, kuruyemiş fabrikaları olmak üzere her sektörde işçiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Avkapan, "OSB'de genel anlamda bir işçi sıkıntısı var. OSB'nin sıkıntıları halledildi, dört dörtlük bir sanayi bölgesi oldu ama hem yatırımcı hem de işçi eksiğimiz var. 44 firmamız var bunun 40'ı eleman arıyor. Yetişmiş ya da yetişmemiş fark etmez. Sıkıntı çok fazla. Cam, mermer, mobilya, tekstil, kuruyemiş fabrikası yani her sektörde elemana ihtiyaç var" diye konuştu.

 

- İşçi olmadığı için gelen işleri geri çeviriyorlar

 

OSB'de mobilya üretimi yapan bir firmanın sahibi Fatih Tütüncü ise 50 kişinin çalıştığı fabrikada 15-20 kişiye daha ihtiyaç duyduklarını belirtti. Tütüncü, yetişmiş, yetişmemiş, vasıflı, vasıfsız her türlü kişiye iş verebileceğini ifade ederek, "Eleman eksiğinden dolayı gelen bazı işleri geri çeviriyoruz. 15-20 civarında elemana daha ihtiyacımız var. Herkes iş yok diyor ama, iş var ama çalışacak kişi yok" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com