Facebook bu fotoğraf için özür diledi

Facebook bu fotoğraf için özür diledi
Tecavüze uğradıktan sonra intihar eden kızın fotoğrafını çöpçatan sitesinde kullandılar

Siber zorbalığa maruz kalan 17 yaşındaki genç kızın fotoğrafı facebook'ta bir çöpçatan sitesi reklamında kullanılınca infial yarattı. Geçtiğimiz yıl bir partide 4 erkek tarafından tecavüz edilen ve görüntüleri internette paylaşılan Kanadalı Rehtaeh Parsons olaydan sonra Nisan ayında intihar etmişti. Görüntülerin internete düşmesinden sonra siber zorbalığa (sanal ortamda kişiye uygulanan taciz, yıldırma hareketleri) maruz kalmasıyla intihara sürüklenen Parsons'ın ailesine bir darbe de facabook'tan geldi.

Facebook'a reklam veren bir çöpçatanlık sitesi hiçbir alakası hatta hayatta olmamasına rağmen Rehtaeh Parsons'ın fotoğrafını kullandı. Durumu farkeden Parsons'ın ailesi ve arkadaşlarının tepkisi üzerine Facebook reklamı süresiz olarak yayından kaldırdı ve aileden özür diledi. Şirket yetkilileri "Bu durum, bir şirketin reklamı için internetten rastgele seçtiği bir fotoğrafı kullanması sonucu yaşanan sorunlara kötü bir örnek... Reklam politikamızı ciddi şekilde ihlal eden bu reklamı süresiz olarak kaldırdık” dedi.

Facebook durumun anlaşılmasının ardından reklama sahip olan şirketin sosyal ağ ile olan ilişkilerinin de kesildiğini belirtti. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com