Facebook geri adım attı

Facebook geri adım attı
Facebook 24 saat önce aldığı kararı tersine çeğirerek çok fazla paylaşılan şiddet içerikli bir videoyu iletişim ağından kaldırma kararı aldı

Söz konusu videoda bir kadının başı kesilerek vahşi bir şekilde öldürüldüğü görüntülerin yer alıyordu. Video ilk olarak Mayıs ayında Facebook'a yüklenmesinin ardından gündeme geldi. Oldukça rahatsız edici görüntüleri izleyen kullanıcıların uzun vadeli psikolojik hasara uğrayabileceği yönünde gelen şikayetlerin ardından derhal siteden kaldırıldı.

Tüm bu fiyasko, Facebook'un şu an ne yöne gideceğini bilememekten dolayı içinde olduğu gerilime işaret ediyor. Twitter gibi Facebook da kullanıcılarının dünyada yaşanan olayları iyi ya da kötü olsun belgelendirmesini istiyor. Şirket ifade özgürlüğü için bir mecra, toplulukların haksızlıklara karşı sesini yükseltebildiği bir alan olarak görünmek istiyor.

Videoyu kaldırmayan Facebook yaptığı açıklamada şöyle dedi "Evet bu korkunç bir şey. Ancak haksızlıklara karşı savaşabilmek için iletişim ağımızda göstermeyi savunuyoruz,".

Ancak öyle görünüyor ki bu video şirketin ifade özgürlüğü bayrağını asmak için uygun değildi. Görüntülerdeki şiddetin dozu çocukları koruma ve online güvenlik örgütleri arasında ciddi bir tepki uyandırdı ve Facebook geri adım atmak zorunda kaldı.

Bu Facebook'un neye izin verip neye vermeyeceği konusunda düştüğü ilk çelişki değil. Şirket geçen yıllarda örneğin emziren kadın görüntülerini yasakladığı için eleştiri almıştı. Facebook'un sürdürdüğü hizmet kullanım şartları bu açıdan televizyon ve basınla benzerlik taşıyor.

Salı günü verilen videoyu kaldırma kararı bazılarını hoşnut edebilir. Ancak Facebook'un gelecekte iletişim ağı için aşırı, uygunsuz içeriklerin ele alınması konusunda ne kadar başarılı olacağını bekleyip göreceğiz.

Aşağıda şirketin gelecekte oluşabilecek benzer durumlarda sergileyeceği duruş dahil konu hakkındaki açıklamasını bulabilirsiniz:

"İnsanlar deneyimlerini paylaşmak ve onlar için önemli olan konularda farkındalık yaratmak için Facebook'a başvuruyor. Bu deneyim ve konular zaman zaman insan hakları ihlalleri, terör eylemleri ya da diğer şiddet olayları gibi kamu yararı ya da zararının konu edildiği şiddet içerikli görüntüleri de kapsayabiliyor. İnsanlar bu tarz şiddet içerikli görüntüleri paylaştığında bu genellikle kınama amaçlı oluyor. Sadistçe zevklerle ya da şiddeti kutlamak için paylaşımda bulunulduğunda Facebook bunları kaldırıyor.

Facebook'ta şiddetin yüceltilmesine karşı gösterdiğimiz çabanın bir parçası olarak politikalarımızın uygulanmasını güçlendiriyoruz.

İlk olarak, bize bildirilen bir içeriği incelerken içeriği bütünüyle inceleyecek ve şiddeti teşvik eden içerikleri kaldıracağız.

İkinci olarak, içeriği paylaşan kişinin örneğin görüntü ya da videoyla birlikte bir uyarı yayınlayıp yayınlamadığı ya da içeriği paylaştığı yaş grubunun uygun olup olmadığı gibi konulara eğilerek paylaşımı üzerindeki sorumluluğu alıp almadığını inceleyeceğiz.

Bu geliştirilmiş standartlara bağlı olarak geçmişte bize bildirilen bazı içerikleri tekrar değerlendirdik ve bu içeriğin uygunsuz olduğu, aynı zamanda sorumsuzca şiddeti yücelttiği kararına vararak kaldırdık.

Gelecekte de kınamak üzere, sorumluluk sahibi bir şekilde bu tarz içerikler paylaşan kullanıcılardan içeriği görüntüleyebilecek kişileri dikkatle seçmelerini ve içeriğin doğası konusunda uyarı yayınlamalarını istiyoruz."(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com