Facebook için şok uyarı!

Facebook için şok uyarı!
Rupert Murdoch’dan Facebook’un halka arz yıldönümünü gölgeleyen bir açıklama geldi. Murdoch açıklamasını Twitter üzerinden yaptı...

Rupert Murdoch Facebook'un sorunlu gerçekleşen halka arzının yıldönümü arifesinde bir Twitter iletisi ile Facebook’u popülerliğini hızla kaybetmiş sosyal paylaşım ağı MySpace’e benzetti. Murdoch iletisinde: “Dikkat et Facebook. Üyelerin vakit geçirme zamanı azaldı. Bu MySpace’in yıllar önce gördüğü ilk kötü işaretti” dedi.

Söz konusu karşılaştırmanın Facebook hissedarları tarafından hoş karşılanmadığı belirtildi.

HALKA ARZDAN SONRA NELER OLDU

Pay başı 38 dolar ve 104 milyar dolar şirket değerlemesi ile geçtiğimiz yıl 17 Mayıs’ta halka arzı gerçekleşen Facebook hisseleri Eylül ayında 17,729 dolara gerileyerek rekor düşük seviye gördü. O günden bu yana hisselerde yükseliş olsa da dünkü kapanışta bile hisse değeri halka arz değerinin yüzde 31 altında kaldı. Facebook’un piyasa değeri 63.1 milyar dolara indi.

Halka arzdan üç buçuk ay önce şirketin kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg potansiyel yatırımcılara güven vermek için yazdığı mektupta "Çalışanlarımızın ve yatırımcılarımızın yararına halka açılıyoruz. Onlara şirketimizin değer kazanması için çok çalışacağım sözünü vermiştik ve bunu başardık. Halka arzla birlikte yeni yatırımcılarımıza da aynı sözü veriyoruz” demişti.

Hisselerin bariz şekilde yanlış fiyatlandırıldığını söyleyen RBC Capital Markets analisti Mark Mahaney, “Hisseler 38 doları görmedi ve önümüzdeki bir yıl içinde de göreceğini sanmıyorum” dedi.

Bununla birlikte Facebook’un, halka arzdan bu yana gelir artışı için yaptığı bazı girişimler meyvelerini vermeye başladı. Özellikle şirketin cep telefonlarından elde edilen reklam gelirleri büyüdü.

Mobil reklamlar grubun ilk çeyrekteki 1.24 milyar dolar toplam reklam gelirinin yüzde 30’unu oluşturdu. 2012’nin son çeyreğinde bu oran yüzde 23 idi. Ayrıca aylık kullanıcı sayısı da artarak 1.11 milyar kişiye yükseldi.

O KADAR DA KÖTÜ DEĞİL

CMC Markets analizine göre Facebook'un halka arzı diğer internet şirketlerinin halka arzı ile karşılaştırıldığında bazılarının düşündüğü kadar kötü olmadı.

CMC kıdemli piyasa analisti Colin Cieszynski; “Google hariç, Facebook’un bugüne kadarki performansı Baidu veya LinkedIn gibi iyi olmasa da en azından Groupon ya da Zynga kadar da kötü değil” dedi.

Colin Cieszynski, Eylül ayından bu yana Facebook’un benzerlerine kıyasla, ortalamanın üstünde bir performans ortaya koyduğunu belirtti ve hisse senedinin yılın ikinci yarısında düşük piyasa beklentilerinden yararlanabileceğini söyledi.

Cieszynski; "Beklentilerin halka arz zamanındaki seviyelerden aşağı düştüğü doğru ancak şirketin vadettiğini gerçekleştirmesi hala mümkün” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com