Facebook paylaşımı 3 yıl hapis getirdi

Facebook paylaşımı 3 yıl hapis getirdi
Facebook'ta yayımladığı fotoğraflar ve yazılar nedeniyle 3 yıl hapis cezası aldı.

9. Ceza Dairesi, Mersin'de bir gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle yargılanan sanığa verilen cezayı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirip bozdu.

Zaman'dan Metin Arslan'ın haberine göre, Yargıtay ise aynı sanığın sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta PKK militanlarına ilişkin fotoğraflara yer vermek ve polis aracına yapılan molotoflu saldırıyı övmekten dolayı aldığı cezanın (2 yıl) yarı oranında artırılmasına hükmetti.

Meclis'te yasalaşarak yürürlüğe giren 4. yargı paketiyle "propaganda suçuna" şiddet kriteri getirilmişti. Terörle Mücadele Kanunu'nun 6. ve 7. maddelerinde değişiklik yapan düzenleme, "örgüt propagandası suçunun" oluşması için cebir, şiddet veya tehdit yöntemlerini meşru gösterme, övme, teşvik etme gibi kriterleri getirmişti. Bu "suçun" basın yayın yoluyla işlenmesi halinde ise cezanın yarı oranında artırılmasına karar verilmişti. Yargıtay'ın propaganda suçu konusundaki bu ilk kararı ise içtihat niteliği taşıyor.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi yargı paketleri sonrasında gösteri ve yürüyüş, internet ortamında şiddet içeren örgüt propagandası gibi konularda yeni içtihat oluşturdu. Mersin'in Akdeniz ilçesinde BDP'lilerce düzenlenen yürüyüşe katılan 18 yaşından küçük M.Ş. hakkında verilen mahkûmiyet kararını bozan Yargıtay, 3. yargı paketine atıfta bulundu. Mahkeme, eyleminin mutat ve meşru bir düşünce açıklama yöntemi olduğuna hükmetti. M.Ş.'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook adresinde kullandığı fotoğraflar ve yazıları ise "terör örgütü propagandası" kapsamında değerlendirildi. Verilen 2 yıllık temel cezada yarı oranında artırım yapılması gerektiği belirtildi. M.Ş.'nin polis aracına molotof bombası atmak (4 yıl) ve kamu malına zarar vermekten (3 yıl) dolayı aldığı cezalar ise onandı. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com