'Facebook'un temellerini bu sitede attı'

'Facebook'un temellerini bu sitede attı'
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in 15 yaşında açtığı kişisel internet sayfasının bulunduğu iddia edildi. Zuckerberg’e ait olduğu düşünülen site ‘Merhaba, siteme hoşgeldiniz!’ sözleriyle açılıyor.
1 milyar kullanıcıya ulaşan sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i internet dünyasıyla tanıştıran ilk kişisel web sitesi bulundu.
 
İnternette bir hacker grubu, 90’larda kişisel site kurma servisi sağlayan Angelfire uygulamasında buldukları ‘mez51’ adlı sitenin Zuckerberg’e ait olduğunu iddia etti.
 
Sitede kendini dönemin popüler şarkısı ‘Slim Shady’den esinlenerek tanıtan Zuckerberg, daha sonra isminin Mark olduğunu ve ailesiyle birlikte New York eyaletinde yaşadığını belirtiyor. Zuckerberg, kendini tanıtmak için ayırdığı bölümde 15 yaşında olduğunu ve lisede birinci yılını bitirdiğini ekliyor. Sitede bulunan bilgiler, Zuckerberg’in hayatıyla benzerlikler taşıyor.
 
Zuckerberg, sitesine eklediği çeşitli oyun ve derslere yardımcı bölümlerin yanısıra ‘web’ adını verdiği bölümde internetle ilgili düşüncelerine yer veriyor. Zuckerberg, “Günümüzde internet küçük bir alan umarım gelecekte daha da büyüyecek. Bu site kurma uygulaması da interneti büyütmek için sizin katılımınızı isteyen bir alan. Eğer birisi sizinle bağlantı kurmak istediği için isminiz internette yer alıyorsa, iki kişiyle daha bağlantı kurabilirsiniz. Eğer tanıdığınız birini görür ve onunla bağlantı kurmak isterseniz ama isminiz internette yoksa, benimle bağlantıya geçebilirsiniz ve ben sizinle o kişi arasında bağlantı kurarak sizi internete eklerim. Eğer internette kimseyi bilmiyorsanız, yine benimle temasa geçin, ben sizi oraya ekleyeceğim. Bunun işe yaraması için bana isminizi ve bağlanmak istediğiniz iki kişinin ismini yollayın” sözleriyle Facebook fikrinin temellerini küçük yaşta oluşturduğu düşünülüyor.
 
Sitenin Zuckerberg’e ait olduğu henüz doğrulanmadı. The Independent gazetesinin haberine göre, site Mark Zuckerberg üzerine kayıtlı ve kullanılan e-mail adresi Zuckerberg’in babası Edward üzerine kayıtlı. Teknoloji blogları Motherboard ve The Verge ise sitenin gerçek olduğunu onaylamak için yeterli bilgi olmadığını ancak heyecan verici bir gelişme olduğunu yazdı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com