Facianın komutanı da 5 günlük çıktı!

Facianın komutanı da 5 günlük çıktı!
Afyon’daki patlamada şehit olanların, 20-25 günlük acemi ve kısa dönem askerler çıkarken, cephanelik komutanının da henüz 5 gün önce bu göreve atandığı belirlendi.
Afyon’da meydana gelen patlamanın yaşandığı olayda şehit olan 25 askerden büyük bölümünün 20-25 günlük acemi ve kısa dönem askerler olduğu ortaya çıkarken, cephaneliğin bağlı olduğu İkmal ve Garnizon Komutanının da, henüz 5 gün önce bu göreve atandığı belirlendi.
 
Afyon’daki İkmal ve Garnizon Komutanlığı, daha önce Tuğgeneral seviyesinde bir komutanın sorumluluğunda bulunuyordu. Ancak 1-4 Ağustos tarihinde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında, bu birimin komutası Albay seviyesine indirildi. Yaklaşık 2 yıldır komutanlık görevinde bulunan Tuğgeneral Veli Yıldırım da, 30 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere Afyon’dan Ankara’ya ve Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkan yardımcılığına atandı. 
 
Yıldırım’ın yerine Milli Savunma Bakanlığı Ankara Tedarik Bölge Başkanlığından Albay İsmet Gülmez getirildi. Albay Gülmez, 30 Ağustos’ta Afyon’da Zafer Bayramı kutlama törenlerine katıldı ve 31 Ağustos günü de İkmal Komutanlığı görevine başladı. 5 Eylül gecesi ise, patlama meydana geldi. Olayla ilgili soruşturmada, Albay Gülmez’in ifadesinin de önemli olduğu, sayımın gece yapılması, acemi erlerin görevlendirilmesi, olay sırasında askeri birlikte mühimmat uzmanı nöbetçi subay olup olmadığı gibi konuların da aydınlanacağı vurgulandı.
 
Olayda şehit olan erlerden büyük bölümü kısa dönem askerdi.  Er Emre Yıldırım, Sakarya Üniversitesi mezunu ve henüz 25 günlük askerdi. Er Tolga Taştan, Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuydu. Er Ahmet Tosun, bilgisayar öğretmeni, Er Macit Coşkun maden mühendisiydi. Er Emrah Kartal da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olduktan sonra, Teksas Üniversitesi’nde uzmanlık eğitimi almıştı. Er Fikret Dülger iç mimarlık bölümünü bitirdi. Onbaşı Hayri Kaya da ilköğretim okulunda sınıf öğretmeniydi. (NSK)
 
Gazeteport
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com