Faili meçhul kazıda 3 ceset bulundu

Faili meçhul kazıda 3 ceset bulundu
Güçlükonak'taki kazılarda elbiseleriyle gömülmüş 3 ceset bulundu.

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın kararı ile 1994 yılında Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi'nde gözaltına alındıktan sonra kendilerinden haber alınamayan 4 köylü içinde Küpeli Dağı bölgesinde yer alan Jandarma Tabur Komutanlığı yakınlarındaki mezarlıktaki kazılarda elbiseleriyle birlikte aynı mezar içinde yanyana gömülmüş 3 ceset bulundu.

Kazı çalışmalarını izleyen kayıp yakınları, cesetleri elbiselerinden teşhis ettikleri belirtildi.

Teşhis edilen kişilerin Sait Şen, Beşir Başkök ve Abdullah Güler olduğu ileri sürüldü.

Kayıp yakınlarından DNA testi için kan örnekleri alındı. Bulunan cesetler kimlik belirlemesi ve DNA testinin yapılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Öte yandan Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı'nın bulunduğu bölgede başlatılan kazı çalışmalarına bugün yeniden başlandı.

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliğince yürütülen soruşturma kapsamında, bir tanığın beyanları doğrultusunda Silopi Görümlü Tabur Komutanlığı'nda' Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan kazı çalışması savcı, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, kayıp yakınları ve bu kişilerin avukatı Tahir Elçi nezaretinde yeniden başlatıldı. Gün boyu süren, iş makinesiyle yapılan kazıda hiç bir bulguya ulaşılmazken, kazının sonlandırılmasına karar verildi.

Kazı çalışmalarında dün 3 adet kemik parçası bulunmuş, akşam havanın kararmasıyla da kazıya ara verilmişti.
 
Avukat Tahir Elçi gazetecilere, kazının bugünkü bölümünde herhangi bir bulguya rastlanmadığını ifade ederek, "Bu nedenle kazının tamamlanması kararlaştırıldı. Dün bulunan kemik parçaları Adli Tıp Kurumuna gönderilecek" dedi.

Yağızoymak köyünde kazı

Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Güçlükonak'ın Yağızoymak köyü yakınlarında kazı çalışması yapıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından edinilen bilgiye göre, özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliğince kayıp 4 kişinin yakınlarının başvurusu üzerine yürütülen soruşturma kapsamında, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Yağızoymak köyü yakınlarında kazı çalışması başlatıldı.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, kazı çalışmasında 2 avukatın hazır bulunduğunu, ekibin köyde kaldığını, kazı çalışmasına yarın da devam edileceğini söyledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com