Faili meçhule zamanaşımı kalkıyor

Faili meçhule zamanaşımı kalkıyor
Meclis’in 2013’teki öncelikli gündem maddeleri yeni anayasa ve Uludere raporu. Dördüncü Yargı Paketi ise faili meçhulde zamanaşımını ortadan kaldıracak.

Meclis’in 2013’teki öncelikli gündem maddeleri yeni anayasa ve Uludere raporu. Dördüncü Yargı Paketi ise faili meçhulde zamanaşımını ortadan kaldıracak.
  
Yeni anayasa çalışmaları, Darbe ve Muhtıraları Araştırma ile Uludere’nin de dahil olduğu komisyonların çalışmaları, kanun teklif ve tasarılarıyla dolu bir yıl geçiren Meclis’i 2013’te de yoğun bir gündem bekliyor.
 
Yeni yılın öncelikli konuları ise yeni anayasa ve Uludere katliamına ilişkin komisyon raporu olacak. İşkence ve faili meçhul cinayetlerde zamanaşımını ortadan kaldıracak olan 4. Yargı Paketi’nin Meclis gündemine gelmesinin zaman alacağı belirtiliyor.
 
Taraf gazetesinin haberine göre TBMM’de yeni yılda tartışma konusu olacak konular şöyle:
 
Yeni Anayasa: Yeni Anayasa çalışmaları 2013’te de devam edecek gibi görünüyor. “Temel Hak ve Hürriyetler (Özgürlükler)” bölümünün görüşmelerini tamamlayan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki 2 No’lu Yazım Komisyonu, “Yasama” ve “Yürütme” başlıklı bölümlerdeki, hükümet sistemlerine göre farklılık arz etmeyen ortak maddeleri; 1 No’lu Yazım Komisyonu ise daha önce kabul edilen ancak şerh içeren hususların giderilmesini müzakere ediyor. AKP, “Çalışmalar için net bir tarih belirlenmemesi ancak sürenin çok da sürüncemede bırakılmaması”, CHP, MHP ve BDP ise, “Çalışmaların tarih sınırlaması konmadan ve böylece, komisyon üzerinde baskı yaratılmadan sürmesi” gerektiğini savunuyor. Komisyon şu ana kadar, 130 civarında maddeden oluşması beklenen yeni anayasanın 70’e yakın maddesini görüştü ancak yaklaşık 25’inde tam mutabakat sağlayabildi.
 
4. Yargı Paketi: Hükümetin iki kez Bakanlar Kurulu’na getirdiği 4. Yargı Paketi’nde bulunan ve bakanlar arasında görüş ayrılıklarına neden olan bazı maddeler için Adalet Bakanlığı’ndaki çalışmalar sürüyor. (CTK)
 
Haberin tamamı Taraf gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com