Faili meçhuller için umut...

Faili meçhuller için umut...
Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’ndan yeşil ışık….

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için araştırma komisyonu kurulmasını isteyen Toplumsal Bellek Platformu üyelerine yeşil ışık yaktı. Üstün, Meclis’teki partiler anlaşırsa İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda bu konuyla ilgili bir alt komisyon kurulabileceğini söyledi.

 Yakınlarını faili meçhul cinayetlerde kaybedenlerin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu’nun ziyaretinden sonra açıklamalarda bulunan Üstün, heyetin talepleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Heyetin nefret, ayrımcılık yaratan topluma karşı işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılmasıyla ilgili taleplerini olumlu bulan ancak bu konunun Anayasa Komisyonu’nun konusu olduğunu ifade ettiğini aktaran Üstün, heyetin Anayasa Komisyonuna bu konuda bir başvuruda bulunacağını söyledi. Ceza kanunlarındaki değişikliğin geriye işlemeyeceğine dikkat çeken Üstün, yeni anayasada suçun işlendiği dönemin cezasının verileceğiyle ilgili bir düzenleme yapılıp, burada bazı suçlarda zaman aşımının olmayacağının belirtilebileceğini söyledi. Heyetin faili meçhullerle ilgili araştırma komisyonu kurulması önerisinin de mümkün olduğunu belirten Üstün şunları söyledi:

 “Faili meçhullerle ilgili Anayasa Komisyonu kurulacaksa bunun yeri İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu içinde bir alt komisyon olabilir. Burada kurmak daha etkili olabilir. Çünkü Araştırma Komisyonunun süresi 3 ay gibi sınırlıdır. Bizim süre sınırımız yok. Yasama dönemi sonuna kadar devam ettirilebilir. Konular da uzun çalışmayı gerektirecek konular.

 “Bütün partiler eşit temsil edilsin” diye Araştırma Komisyonu kurulmasının önerildiğine dikkat çeken Üstün, bunun da sorun olmadığını, 26 kişiden oluşan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri arasından 9-12-16 gibi istenilen sayıda üyeyle bir alt komisyon kurulabileceğini söyledi.

 Bu konuda parti gruplarının mutabakatı gerektiğini dile getiren Üstün, “Grupların görüşlerine değer veriyoruz. Onlar böyle bir çözüme yanaşırsa bunun için insan haklarına bir görev verilirse biz bunu yapmaya hazırız” dedi.

(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com