Faili meçhullerde AKP gerekeni yapmadı

Faili meçhullerde AKP gerekeni yapmadı
Emekli Albay Necabettin Ergenekon; "Devlet isterse olayların hepsi aydınlatılır"

Türkiye'de yaşanan faili meçhullerin aydınlatılmasıyla ilgili Emekli Albay Necabettin Ergenekon önemli açıklamalar yaptı. Bir gazeteye konuşan Albay faili meçhulların devlet ve MİT isterse aydınlatılabileceğini söyledi.

Aydınlanmayacak mesele değil. Devlet isterse bunların hepsini aydınlatır. Aydınlatılamayacak gizli tarafı yok ki. Olaylar belli. Eşref Bitlis, Bahtiyar Aydın hepsi belli. Bu jandarma paşalarının ölümlerindeki sır ancak devlet isterse aydınlanır. Savcı aydınlatamaz. Güvenlik kuvvetleri ve MİT. Emniyetin istihbaratı var. Ancak çözebilir. Savcı önündeki dosya ile çözemez. İstihbarat birimlerine bu cinayetlerin aydınlatılması noktasında gerekirse baskı yapılmalıydı.” diyen Ergenekon AKP hükümetinin gerekeni yapmadığını ima etti.

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele’nin (JİTEM) kozmik odası olarak bilinen Ahmet Cem Ersever 4 Kasım 1993’te Ankara Elmadağ’da ölü olarak bulunmuştu.Jandarma Binbaşı Ahmet Cem Ersever cinayetine ilişkin soruşturma bugün son dakika gelişmesi olmaması halinde zaman aşımına uğrayacak.

12 Eylül öncesi Adıyaman Sıkıyönetim Komutanlığı görevinde bulunan Emekli Albay Ergenekon, 1993’te yaşanan bu şüpheli ölümlerdeki zaman aşımı için Eşref Bitlis'in davasının örnek olabileceğini söyledi.

Eşref Bitlis’in 17 Şubat 1993’teki ölümüne ilişkin soruşturmada 20 yıllık süre dolmasına karşın, ‘zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar yazılmamıştı. Soruşturma Savcısı Hüseyin Şahin, AİHM’nin, insan hayatına karşı işlenen kimi suçlarda  zaman aşımının uygulanamayacağına ilişkin kararlar vermesini gerekçe göstererek soruşturmayı kapatmamıştı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com