Faiz lobisinde ‘Başbakanın devlet bankaları’ sürprizi!

Faiz lobisinde ‘Başbakanın devlet bankaları’ sürprizi!
Meşhur faiz lobisi konuşmasında “Artık bu ülkeyi sömüremeyeceksiniz, o geçmişte kaldı” diyen Erdoğan’ın tavsiye ettiği devlet bankalarının dahi basit faiz oyunlarıyla resmen halkı, dolayısıyla ülkeyi sömürdüğü ortaya çıktı.

Özellikle 2001 krizi sonrası Türkiye gündemine oturan ‘faiz lobisi’, Gezi Parkı olayları ve sonrasında artık mağduru oynayamayan AKP hükümetinin can simidi olan söylem haline gelmişti.

Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarının sebebi olarak faiz lobisini işaret edip, halkı ‘bu faaliyetlerin soluğunu kesmeye’ çağırmıştı. Erdoğan bu çağrısında vatandaşa devlet bankalarını tavsiye etmişti. Ancak bu bankaların da ‘lobici’ olduğu, hatta Rekabet Kurumu’nca cezalandırıldıkları ortaya çıktı.

Rekabet Kurumu’nun önceki gün yayımladığı raporda yer alan bilgilere göre; Rekabet Kurumu müfettişleri bankalar arasında müşterilerin zararına olacak şekilde gizli bir anlaşma yapıldığı sonucuna varılıyor.

GENEL MÜDÜRLER GİZLİ TOPLANMIŞ

Rekabet Kurumu’nun raporunda delillerin değerlendirilmesi bölümünde, Akbank, Garanti ve Yapı Kredi Genel Müdürleri’nin 3 Temmuz 2008’de Yapı Kredi Bankası binasında bir araya geldiği belirtiliyor. İş Bankası Genel Müdürü (Ersin Özince)ise bu toplantıya katılmamakla beraber, “Kalbinin kendileriyle birlikte olacağı” mesajını toplantının diğer katılımcılarına iletmiş.

ERDOĞAN’IN ‘DEVLET BANKALARI’ DA DAHİL OLMUŞ

Raporda bu toplantının ardından Akbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, İş Bankası ile birlikte Erdoğan’ın bir anlamda ‘kefil’ olarak, vatandaşı yönlendirdiği devlet bankaları; Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın da benzer faiz oranları uygulamaya başladığı ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Dönemin Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın’a mesajla "kamu bankalarını" soran Grup Başkanı’na aynı gün içinde bankanın Hazine Yönetim Başkanı’ndan yine e-postayla, “Kamu bankaları ve İş Bankası da dâhilmiş” yanıtı geliyor. Böylece olayın büyüklük açısından Türk bankacılık sisteminin tamamına yakınını içine alan dev bir kartel anlaşması olduğuna ilişkin çarpıcı ipuçları elde ediliyor.

12 BANKAYA 1.1 MİLYAR LİRA CEZA KESİLDİ!

Soruşturma kapsamında Garanti Bankası ve bağlı şirketlerine 213.3 milyon, Akbank’a 172.2 milyon, Yapı Kredi’ye 149.9 milyon, Ziraat Bankası’na 148.2 milyon, İş Bankası’na 146.6 milyon, Halkbank’a 89.7 milyon, Vakıfbank’a 82.2 milyon, Finansbank’a 54 milyon, Denizbank’a 23 milyon, HSBC’ye 14.9 milyon, ING Bank’a 12 milyon, Türk Ekonomi Bankası’na (TEB) ise 10.6 milyon lira ceza verildi.

KAZANAN FAİZ LOBİSİ Mİ?

Ciddi boyutta döviz satmasına rağmen Dolar’ın yükselişine karşı istediği etkiyi oluşturamayan Mer­kez Ban­ka­sı­’nın 23 Tem­mu­z’­da ya­pa­ca­ğı Pa­ra Po­li­ti­ka­sı Ku­ru­lu (PPK) top­lan­tı­sın­da fa­iz ar­tı­rı­mı­na gi­de­ce­ğine dair işaretlerde bulunması “faiz lobileri, Erdoğan’a  boyun eğdirdi” şeklinde yorumlanmıştı.

Merkez Ban­ka­sı­’nın ‘ko­ri­dor­da öl­çü­lü adı­m’ açık­la­ma­sı son­ra­sı, fai­zin üst ban­dın­da 50-100 baz pu­an ci­va­rın­da ar­tış bek­le­ni­yor.
Yine aynı faiz lobisi konuşmasında Başbakan Erdoğan, “Bu yıl en çok parayı faiz lobisi kazandı” demişti. Öyle görünüyor ki önümüzdeki dönemde de Başbakan aynı cümleyi kuracak…
(KKO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com