Faiz yükselişi bankaları vuruyor

Faiz yükselişi bankaları vuruyor
Son bir ayda faizde yaşanan sert yükselişin bankaların fonlama maliyetini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiliyor.
FED'in 2013 yıl sonuna doğru parasal genişleme hızını düşürebileceği ve 2014 yılı ortalarında sona erdireceğini açıklamasının  sarsıntıları piyasada etkisini göstermeye devam ediyor. 
 
FED'in tahvil alımını düşüreceği beklentisini bir süredir fiyatlayan faizlerde rekor seviyeler test ediliyor.
 
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde 2,5'un aşılmasıyla dünyada faizlerde yükseliş hız kazanırken, içeride 8 seviyesinin üzerini gören gösterge faiz dünü 24 baz puan düşüşle 7,81 seviyesinden tamamladı.
 

Geçtiğimiz ay 5 seviyesinin altına sarkarak tarihi düşük seviyelere gerileyen faizde kısa süreli yaşanan hızlı yükselişle birlikte bankaların bilançolarının olumsuz etkileneceği beklentisi de ağırlık kazanmaya başladı. Söz konusu beklenti nedeniyle bankacılık endeksinde düşüş hızlandı. Dün günü yüzde 4,60 oranında değer kaybıyla 137,6 seviyesinden tamamlayan bankacılık endeksi son bir ayda yüzde 41 oranında eridi. 

 JP MORGAN VE BARCLAYS BANKALAR İÇİN HEDEF DÜŞÜRDÜ
JP Morgan, dün yayınladığı raporda, Türk bankaları için hedef fiyatlarını aşağı çekmesinin gerekçelerinden biri olarak fonlama maliyetindeki artışı gösterdi. JP Morgan'ın ardından bankalar için tavsiye düşüren bir diğer kurum Barclays oldu. Barclays, bankacılık sektörünün yavaş ekonomik büyümeye bağlı olarak kar beklentilerinde indirim, yüksek fonlama maliyeti ve yüksek sorunlu kredi oranı gibi risklerle karşı karşıla kalacağını savundu. Tera Menkul DeğerlerBankacılık Analisti Hasan Demir, faizlerin yükseldiği bir ortamda değerlemede kullanılan iskonto oranların arttığını bu nedenle hedef seviyelerin aşağı çekildiğini belirtti.
 
''EN BÜYÜK ETKİ FONLAMA TARAFINDA OLACAK''
 
İş Yatırım Bankacılık Sektörü Analisti Kutluğ Doğanay, faizlerdeki yükselişin öncelikle bankaların fonlama maliyetini etkileyeceğini, kısa vadede faiz marjlarına baskı yapacağını belirtti.
 
Faiz çalkantısından sonra ilk başta mevduatın çok az tepki verdiğini bildiren Doğanay, mevduatın yukarı yönlü fiyatlandığının görülmeye başlandığını söyledi.
 
Mevduat maliyetinin faiz marjında önemli bir girdi olduğuna dikkat çeken Doğanay, en büyük etkisinin fonlama tarafında olacağını dile getirdi.
 
Bankaların satamadıkları menkul kıymetleri sermaye altında yeniden değerleme kazancı olarak gördüklerine değinen Doğanay, bankaların yeni alacakları menkuller ucuz portföyden çıkıp yeni menkuller daha yüksek faizle girdiği için faiz marjına olumlu katkısı olduğunu ama sermayeyi aşağı çektiğini söyledi.
 
''EN ÇOK VAKIFBANK'I ETKİLEYECEK''
 
Faizlerdeki artışla birlikte bankaların swap maliyetlerinin de oynak hale geldiğini bildiren Doğanay, swap maliyetlerinin artacağını ifade etti.
 
Bankaların sermaye kazançlarında erime görüleceğini, defter değerlerinin eriyeceğini bildiren Doğanay, faizdeki yükselişin faiz marjlarını vuracağını net etkiyi hesaplamak için faizin nerede durduğunu görmek gerektiğini söyledi.
 
Faiz yükselişinin, toplam mevduat içerisinde TL fonlamasının payı en yüksek olan Vakıfbank'ı etkileyeceğine dikkat çeken Doğanay, ayrıca kredilerinin daha uzun vadeli olduğunu, mevduatı daha çabuk fiyatladığını hem de faiz artışlarını kredilere yansıtmasının daha geç vakit aldığını dile getirdi.(SBK)

The Lira

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com