Faizler Eylül'de sert şekilde artabilir

Faizler Eylül'de sert şekilde artabilir
CHP, Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Hükümetin seçimlere kadar faizleri tutmaya çalıştığı öne sürülerek, FED’in “Eylül ayında parasal sıkılaştırmanın yeni yol haritasını belirlemesinden” sonra baskılanan faizlerin sert biçimde artırılabileceği uyarısında bul

CHP, Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Hükümetin seçimlere kadar faizleri tutmaya çalıştığı öne sürülerek, FED’in “Eylül ayında parasal sıkılaştırmanın yeni yol haritasını belirlemesinden” sonra baskılanan faizlerin sert biçimde artırılabileceği uyarısında bulundu. 

CHP’nin, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırladığı 65. Ekonomik Görünüm Raporu’nda Mayıs’ta sanayi üretiminin piyasa beklentilerinin altında arttığına, bir yıl önceye göre sanayide üretimin yüzde 4 artması beklenirken; gerçekleşmenin bunun yarısında kalarak yüzde 2 olduğuna dikkat çekildi. Raporda, bunun aynı zamanda 2009 krizinden bu yana, Mayıs ayları itibariyle en düşük üretim artışı olduğu da belirtilerek, “Mayıs’ta mevsim ve gün etkisinden arınmış üretim ise yüzde 0,6 düştü. 12 aylık ortalama üretim artış hızı da düşüş eğilimini korudu” denildi. 

Mayıs ayında imalat sanayi üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 arttığı, buna karşın mevsim ve gün etkisinden arınmış imalat sanayi üretimi yüzde 0,5 gerilediği vurgulanan raporda, “Üretim artışı, piyasalarda şaşkınlık yaratsa da ara malı ithalatındaki belirgin yavaşlama üretimin Mayıs’ta düşük geleceği konusunda ciddi sinyaller veriyordu. Nitekim Mayıs’ta ara malı ve enerji hariç ara malı ithalatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla, yüzde 6,7 ve yüzde 8,2 artarken; Nisan’da aynı artış hızları sırasıyla yüzde 18,3 ve yüzde 31,9 idi” ifadeleri yer aldı. 

“YILIN İLK YARISINDA ÜRETİMDE BELİRGİN BİR YAVAŞLAMA VAR” 

Yılın ilk yarısında üretimde belirgin bir yavaşlama yaşandığı dile getirilen raporda, şöyle denildi: 
“İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, Haziran’da bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 75,3’e çıkarak, son 18 ayın en yüksek değerine ulaştı. Elektrik tüketimi Nisan ve Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre sırasıyla, yüzde 5 ve yüzde 2,8 artarken; Haziran’da tüketim artışı sadece yüzde 0,3 oldu. Merkez Bankası (MB), dolar kurunun 1,9735 TL seviyelerine kadar çıkması üzerine 7 döviz ihalesiyle toplam 2,3 milyar dolar satarak kura müdahale etti. Satılan döviz kabaca MB rezervlerinin yüzde 2’si demektir. Ancak toplam 2,3 milyar dolarlık döviz satışına karşın gelen teklif 4 milyar dolar civarında oldu. Yani ihalelere gelen talep, döviz arzını aştı. Merkez Bankası, faizi koruyabilmek için rezervleri eritiyor. Ancak döviz talebinin yoğunlaşması durumunda bunun daha ne kadar sürdürülebileceği de meçhul. Sonuçta rezervler zaten yetersiz. 

FED’ in Eylül ayında parasal sıkılaştırmanın yol haritasını çizerek ‘yeni oyun kurallarını’ açıklaması ile bugün baskılanan faizler daha sert biçimde artmak zorunda kalabilir. Türkiye aslında bu oyuna yabancı değil. Benzer oyun 2006’da da oynanmış ve baskılanan faizler daha sert biçimde artırılmak zorunda kalmıştı. Bunun sonucunda Türkiye küresel krize düşen bir büyümeyle yakalanmıştı. Bu nedenle, Hükümet ekonomiye ideolojik gözlüklerle yaklaşmayı bırakmalı ve ekonominin gerektirdiği ne ise onu yapmanın yollarını aramalıdır. MB’de 2001’de kendisine verilen ‘bağımsızlığın’ bugünler için verildiğini unutmamalıdır.”(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com