Fakirin parasına göz dikti

Fakirin parasına göz dikti
Çiftçi ve esnafa hizmet etmesi için kurulan Ziraat Bankası, fakirlere ödenen sosyal yardımdan komisyon alacak.

Geçtiğimiz ay vatandaşın vergisiyle oluşan bütçeden milyon dolar harcayarak reklam çalışması yapan Ziraat Bankası, bundan böyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından fakir vatandaşlara yapılan ödemelerden 5 TL kesecek.

5 TL KOMİSYON ALACAĞI BİLDİRİLDİ

Bankanın Nakit Yönetimi Bölüm Başkanlığı tarafından bütün şubelere gönderilen elektronik postada, sosyal yardımların ATM yerine şube içinden ödenmesi halinde 5 TL komisyon alınacağı bildirildi.

YAZILI UYARI GÖNDERİLDİ

Zaman’ın haberine göre Nakit Yönetimi Daire Başkanı Hülya Ünal’ın SYDV ödemeleri ile özürlü evde bakım ücretlerinin ödenmesi hakkında e-posta ile yazılı bir uyarı gönderdi. Şube yöneticilerine gönderilen e-posta mesajı, sosyal yardımlaşma ve özürlü ödemelerinin yük olarak görüldüğünü ortaya koyuyor. Mesajda bu tür ödemelerin, şube çalışanları üzerinde büyük yük teşkil ettiği, ciddi bir mesai gerektirdiği, maliyeti artırdığı, hizmet kalitesini düşürdüğü, müşteri memnuniyetsizliğine yol açtığı, çapraz ve çengel satışları arka planda bıraktığı belirtiliyor.

ÖDEMELER BÜYÜK BİR İZDİHAMA NEDEN OLUYOR

Daire Başkanı Hülya Ünal, il ve ilçelerde toplamda 973 adet SYDV’nin faaliyette bulunduğunu, bunların 613'ünün Ziraat Bankası ile çalıştığını aktarırken, yardıma muhtaç kişilere belli dönemlerde vakıfların yaptığı söz konusu ödemelerin büyük bir izdihama neden olduğunu belirtti. Ünal, bir kısım şubelerin liste üzerinden, bir kısım şubelerin merkezî ödemeden, bir kısım şubelerin ise hak sahibi adına açılan hesaptan ödediklerini belirtti.

19 ŞUBE İMZALADI, 116 ŞUBEDEN ONAY ALINDI

Bu ödemelerin disiplin altına alınması, şube dışına çıkarılabilmesi için Ödeme Sistemleri Grup Başkanlığı tarafından 27.08.2013/468 tarih ve sayılı duyuru yapıldığını hatırlatan Ünal, duyurunun söz konusu ödemeler için ilgili vakıflarla görüşülmesi, hak sahipleri adına şubede hesap açılıp banka kartı verilmesi gerektiğini söyledi. Ünal, paraların ATM’lerden ödenmesi ve şube içinden ödenmesi halinde de 5 TL komisyon alınmasını içeren protokolün 30.10.2013 tarihine kadar yapılmasını içerdiğini aktardı.

Daire Başkanı Hülya Ünal, ancak bugüne kadar toplam 19 şubenin SYDV ile protokol imzaladığını, 116 şubenin ise imzalamak için onay aldığını açıkladı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com