Faslı gazetecilerin Türkiye ziyareti

Faslı gazetecilerin Türkiye ziyareti
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün "Gazeteci Heyetleri Programı" çerçevesinde Türkiye'ye gelen Faslı basın mensupları temaslarını tamamladı

ANKARA (AA) - Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün "Gazeteci Heyetleri Programı" çerçevesinde Türkiye'ye gelen Faslı basın mensupları temaslarını tamamladı.

İstanbul ve Ankara'da temaslarda bulunan heyet, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün de bulunduğu basına kapalı yemek sonrasında Faslı basın mensupları, ziyaretlerini AA'ya değerlendirdi. 

Alanlarında uzman gazetecilerden oluşan heyetten Attajdid gazetesi Editör Yardımcısı Lhaj Allal Amrani, Türkiye'de yoğun bir programları olduğunu belirterek, temasları hakkında bilgi verdi.

AK Parti Grup Toplantısını izlediklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kısa süre sohbet ederek fotoğraf çektirdiklerini, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Emrullah İşler ile görüştüklerini, Anadolu Ajansı, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nü ziyaret ettiklerini aktaran Amrani,  "Tam zamanında gerçekleşen bir ziyaret. Gerek Fas'ta gerek dünyada herkes Türkiye'ye yöneliyor. Türkiye de bu ilgiyi hak ediyor. Olup bitenleri tam yerinde görme fırsatımız oldu" dedi. 

Amrani, görüşmeler kapsamında edindikleri bilgileri vakit kaybetmeden haberleştirdiklerini belirterek, "Burada gördüklerimiz, duyduklarımız ileride olabilecekleri daha sağlıklı analiz etme şansını bize sunacaktır" ifadesini kullandı. 

Heyetin bir başka üyesi, Akhbar Al Youm gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tevfik Bouachrine de ziyaretlerinin Türkiye gündeminin sıcak olduğu bir döneme denk geldiğine ve bunun kendileri için önem taşıdığına işaret etti. Bouachrine, "Türkiye artık büyük bir bölgesel güçtür. Dolayısıyla iç siyasetinde olup bitenler dışarıdakilerin de ilgisini çekiyor. Görüşmelerimiz sonucu şöyle bir sonuca vardık, dışarıdaki görüntü tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Cemaat Türkiye'de büyük bir sorun oluşturuyor ve böyle bir sorunun başka bir ülkede olması söz konusu değil. Dolayısıyla buraya gelip yakından bilgi edinmemiz bizim açımızdan önemli" diye konuştu. 

30 Mart'taki yerel seçimlerin sonucunu gazeteciler olarak merakla beklediklerini dile getiren Bouachrine, "Çünkü sonuçlar olup bitenleri daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Bugün herkes konuşuyor ama 30 Mart'ta halkın ne dediğini öğreneceğiz" değerlendirmesinde bulundu.  

-"Türkiye ve Ortadoğu'daki konularla ilgili farklı bir haber kaynağı"

Bouachrine, Anadolu Ajansı'nın Arapça yayınını da "Batı ajanslarının Arap ve İslam dünyasıyla ilgili haber aktarmadaki tekeli kırılmaktadır" sözleriyle değerlendirdi.

"Başkalarından seninle ilgili doğru bir şekilde haber aktarmalarını bekleme, sen yapmazsan olmaz" anlayışını hatırlatan Bouachrine, "Kültürel olarak uzak başkentlerden, Londra, Moskova ve Paris üzerinden Türkiye'nin haberlerini takip ediyorduk. Türkiye'nin Arap çevresiyle barışmasında da Anadolu Ajansı'nın Arapça yayınlarının katkısı olur. Arap dünyasında olup bitenleri de dışarıya aktarır" diye konuştu. 

Haber ajanslarının ülkeler için önemine de işaret eden Bouachrine, bütçesi bakanlıktan daha az olmasına rağmen bir ülkenin haber ajansının dışişleri bakanlığından daha önemli olduğunu vurguladı. 

 Attajdid gazetesi Editör Yardımcısı Amrani de, Arapça yayını değerlendirirken, AA'nın Fas'taki varlığının yeni sayılabileceğini ancak Türkiye'de olup bitenleri abone oldukları AA'dan öğrendiklerini kaydetti. Kaliteli fotoğraflar edindiklerini ifade eden Amrani, AA'nın yayınlarını Türkiye ve Ortadoğu'daki konularla ilgili farklı bir haber kaynağı olarak gördüklerinin altını çizdi. 

Temaslarına 22 Şubat'ta başlayan heyet, Ankara ve İstanbul'daki ziyaretlerinin ardından bugün Fas'a dönecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com