Fas'ta yolcuları yoldan alıkoyan lezzet: Saykuk

Fasta yolcuları yoldan alıkoyan lezzet: Saykuk
– Fas'ta yol kenarındaki tezgahlarda satılan Saykuk adlı geleneksel yiyecek, şehirler arası seyahate çıkan yolcuların, tadına bakmadan geçemediği bir lezzet

RABAT (AA) - Akdeniz'den Atlas Okyanusu'na uzanan geniş ve göz alabildiğine yeşil topraklarıyla, karayolu seyahatini sevenler için zevkli bir yolculuk vaadeden Fas'ta uzun yolu daha da cazip kılan bir yiyecek var.

Şehirleri geride bıraktıktan hemen sonra yolun iki yanında kurulan tezgahlarda satılan "Saykuk" adlı yiyecek, iş veya gezi amacıyla yollara düşen Faslıların bir numaralı lezzet durağı halinde. 

Civardaki köylüler tarafından yol boyunca sık aralıklarla kurulan tezgahların çevresinde park eden araçların sayısı, Saykuk'un Fas'ta gördüğü rağbetin açık bir göstergesi. 

Taşrada başlıca geçim araçları olan tarım ve hayvancılığın yanısıra bütçelerine ek gelir sağlamak isteyen Faslı kadınlar, evlerinde zahmetli bir sürecin ardından hazırladıkları Saykuk'u "pazardaki" tezgahlara getirerek bizzat müşterilere sunuyor. Yolcular da verdikleri Saykuk molasıyla tabiatın kucağında küçük çaplı bir piknik yapma imkanı buluyor. 

– İsteyen tuz isteyen şekerle yiyor

Saykuk isminin kökeniyle ilgili farklı rivayetler bulunsa da daha çok Amaziglerin dilinden alınmış olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. 

Saykuk başlıca iki maddeden oluşuyor. İlk olarak buğday irmiği uzun süre buharda pişiriliyor. Ardından yöresel yayık ayranı eklenerek kase içinde müşterilere sunuluyor. Tercihe göre tuz veya şeker katılarak yenilen Saykuk, terkibindeki basitliğe rağmen istisnai bir lezzet taşıyor. Yemeğin hazırlanış safhası hijyen hassasiyeti olanlar için ürkütücü sahneler içerse de ilk kaşıkla varılan lezzetin ardından bu türden endişeler geride kalıyor. 

– Zahmetli hazırlık süreci 

Başkent Rabat'ı ülkenin tarihi kentlerinden Meknes'e bağlayan yol üzerinde kurduğu tezgahında Saykuk satan 60'lı yaşlardaki Fatine adlı kadın, irmiğin oldukça zahmetli bir sürecin ardından temizlenip buharda pişirildiğini anlatıyor. İneklerinden sağdıkları sütten yaptıkları yoğurdu yayıkta çalkalayarak yağını aldıklarını, ayranı da Saykuk için kullandıklarını belirten Fatina, daha önce çok yorucu olan bu işi büyüklerinden öğrendiği haliyle eliyle yaptığını ancak şimdi elektrikli bir cihaz kullandığını ifade ediyor. Alnındaki derin çizgilerde tezahür eden yaşına rağmen oldukça zinde ve sıhhatli görünen Fatine, elde ettikleri yağı da ayrıca sattıklarını söylüyor.

- "Her defa Saykuk yemek için duruyoruz"

Saykuk'un Türk lirasına göre kuruşlara tekabül edecek kadar ucuz fiyata satılması da gördüğü yoğun ilgide etkili.

Aracını Saykuk tezgahının yanında park ederek mola veren müşterilerden Muhammed Zemuri, başkent Rabat'ın 50 kilometre kuzeyindeki Tiflit kentinde oturduğunu belirterek, "Bu yoldan geçtiğimiz her defa Saykuk yemek için duruyoruz, yağ ve ayran da satın alıyoruz" diyor. Zemuri'nin arkadaşı Muhammed Murseli de Saykuk'a düşkünlüğünü "Leziz ve sağlıklı bir yiyecek. Birçok hastalığa da faydalı" sözleriyle anlatıyor.  

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com