Fatih Akın yeni filmini değerlendirdi

Fatih Akın yeni filmini değerlendirdi
19'uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'ne katılan ünlü yönetmen Fatih Akın, festivalde ilk gösterimi yapılan 'Cennetteki Çöplük' adlı belgesel filmi ile ilgili soruları yanıtladı.

Fatih Akın, 'Cennetteki Çöplük' filminin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile oyuncular Azize ve Furkan Seyrekbasan ile birlikte Adana HiltonSA Oteli'nde basın toplantısı düzenledi. Burada sinema yazarlarının sorularını yanıtlayan Akın, sinema ve çevre sorunlarına bakış açısını aktardı.

Politik resimlerle sorunları anlattığını belirten Akın, “Orada kirli suyu, çöpü görüyorsun. Detayları gereksiz buldum. Seçtiğim açı belgeselde köylünün bakış açısıydı. Belgeseli 5 sene çektik. Köyden ayrılmadı. Mücadeleyi neden kaybettiler? Bunu fazla gördüm" dedi.

"Filmi çekmeyin diye önerilerde bulunan oldu mu?" sorusuna cevap veren Akın, şöyle konuştu:

"Tam tersine, zamanında Osman Pepe'ye Çevre Bakanı'nın yanına gitmiştim. O bana karşı gelmedi. ‘Sen bu işe karışma, sen filmini çek’ dedi. Bir şeye karışmadı. Çöp alanına girmek yasaktı. Biz zaman zaman gizlice çöplüğe gittik. Sonra Trabzon'da kaymakamlığa gittik, izin verdiler.”

Akın, çocuklarının olmasından sonra çevreye daha duyarlı olduğunu aktararak, şunları söyledi:

Yaşamın Kıyısı'nda filmini çekmek için mekan bakıyordum. Dedem Trabzon'da babaannemi kaçırmış. Babam, Zonguldak'ta doğmuş ama mekan bakarken belgeseli çektiğimiz Çamburun'a aşık oldum. Toprakla, oradaki insanlarla kendimi bir hissettim. Köyün fazla kalmayacağını, geleceğinin olmayacağını, çöp alanı olacağını söylediler. İçimde bir karşı çıkış oldu. Orada bir karşı çıkış vardı. Belki bir film yaparsak, agresif olursak bunu durdururuz diye düşündük. Bilmiyorduk bu kadar kısa sürede çöp alanı yapacaklarını bilmiyorduk."
Adana'ya geldiği için mutlu olduğunu söyleyen Akın, "Altın Koza Film Festivali'ne çok teşekkür ederim. Bu film benim için çok önemli ve farklı. Benim memleketimle ilgili. Taze.Daha seyredilmedi. Tepkiler alınmadı. Şimdi Araklı'da bir sorun var. Yine aynı sorun. Aynı firma aynı aynı işi yapacak. Ç
amburun’u kaybettik. Yani bir savaş alanı ise bu Çamburun’u kaybettik. Ama savaşı kaybetmedik. Belki Araklı'da durum farklı olur” şeklinde konuştu.(VİA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com