Fatih Hilmioğlu'na tahliye

Fatih Hilmioğlu'na tahliye
Anayasa Mahkemesi Fatih Hilmioğlu’nun tedbiren tahliyesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, Fatih Hilmioğlu’nun tedbiren tahliyesine karar verdi.

5 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve Ergenekon davası’ndan 23 yıl hapse çarptırılan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’na verilen “Cezaevinde kalması uygun değildir. Hastane şartlarında kalması uygundur’ raporu sonrasında, Anayasa Mahkemesi Çapa Tıp Fakültesi'nin verdiği raporu dikkate aldı ve Hilmioğlu hakkında tedbiren tahliye kararı verdi.

Tutuklu Hilmioğlu’nun kardeşi ve avukatı Hayati Hilmioğlu, "İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi tarafından verilen 9 kişilik sağlık raporunda kardeşim Fatih Hilmioğlu’nun ’Cezaevinde kalması uygun değildir. Hastane şartlarında kalması uygundur’ şeklinde rapor verdi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde bulunan 9 doktor tarafından verilen sağlık raporu Anayasa Mahkemesi’ne bugün (dün) ulaştı. Biz de raporla birlikte tahliye bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin kısa sürede karar vermesini bekliyoruz" şeklinde daha önce ifadeler kullanmıştı.

"GEÇ KALINMIŞ AMA DOĞRU KARARDIR"

Avukat Celal Ülgen tahliye kararı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kamuoyu bu kararı bekliyordu. Daha büyük felaket olabilir cezaevinden kötü sonuçlar çıkabilirdi. Bu Anayasa Mahkemesi'nin bu yolla aldığı ilk karalardan birisidir.

Tedbir dava sonuna kadar geçerlidir. Tedbir kararı tahliyeye yöneliktir. Geç kalınmış ama olumlu karardır. Böyle yüzlerce sanık var. Umarım bu kişiler de bu karadan yararlanırlar."

Fatih Hilmioğlu’na Çapa Tıp Fakültesi’nde verilen “Cezaevinde kalması uygun değildir” raporunda dokuz profesör imzası bulunmakta.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com