FATİH projesinde büyük yolsuzluk

FATİH projesinde büyük yolsuzluk
CHP Milletvekili Nur Serter FATİH projesi için şok yolsuzluk iddialarında bulundu

CHP Milletvekili Nur Serter, Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi(FATİH) Projesi hakkındaki yolsuzluk iddialarını sıraladı.

İddialara göre projenin koordinasyon merkezi konumundaki Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü’nde gereksiz ve çok büyük harçamalar yapılmış. Bu harçamalar arsında 4 toplantı odasının 2 milyon liraya mal edildiği, Bakanlık Müsteşar Yardımcıların ‘sınav kuryesi’ olarak Mekke’ye gönderildiği ve Bakanlık kadrosunda 21 avukat bulunmasına rağmen dışarıdan 4 avukata 6 ay için toplam 1 milyon lira ödeme yapıldığı yer alıyor.

CHP'li Nur Serter tarafından basın açıklamasıyla bu yolsuzluklar madde madde gündeme getirildi.

İşte Serter’in açıklamasında yer alan bilgiler:

- Genel Müdürlükte 2 milyon TL’ye 4 toplantı odası yapılmıştır.

- Bakanlığa bağlı Hukuk Müşavirliğinde 21 avukat varken 2013 yılının ilk 6 ayında FATİH Projesi kapsamında kurum dışından tutulan 4 avukata 955 bin TL ödeme yapılmıştır.

- 2013 yılının ilk altı ayında FATİH Projesi’nin tanıtımı için yapılan fuar organizasyonları ve diğer alımlar dahil toplam 33 milyon 572 bin TL harcama yapılmıştır.

- Genel Müdürlük bünyesinde stüdyolara küçük birkaç değişiklik yapılarak yeniymiş gibi lanse edilmektedir. Bu stüdyolar, uzman kadroların görevlerine son verilmesi nedeniyle atıl vaziyette bulunmaktadır.

- Genel Müdürlük binası, FATİH Projesi kapsamında, akıllı binaya çevrilmekte ve çatısı uzay çatı şekline dönüştürülmektedir.

- 13.02.2013 tarihinde 142 öğretmenin Genel Müdürlükteki görevlerine son verildi. Kalan 147 öğretmenin görev süresi 30.06.2013 tarihinde doldu. Durumlarının ne olacağı belli değil. Gönderilen 142 öğretmenin yerine TÜRKSAT’tan 36, TÜBİTAK’tan 20 personel görevlendirildi. Öğretmenlere 2000-2500 TL ücret ödenirken kurum dışı görevlendirilen personellere 4000-6000 TL ücret ödenmeye başlandı.

- Genel Müdürlüğün yaptığı sınavlarda yurt dışına ve yurt içine personel göndermektedir. MEB sınav Hizmetleri yönetmeliğine göre bu sınavlara sadece öğretmenlerin gitmesi gerekirken, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlanması ile birlikte, Grup Başkanları ve Müsteşar yardımcıları bu görevlere gönderilmeye başlanmıştır. Sınav görevine giden Müsteşar yardımcısı ile birlikte, sınav evraklarını taşıması için bir de personel görevlendirilmiştir. 2013 yılı haziran ayında SBS’yi yapmak üzere, Müsteşar Yardımcısı Merdan Tufan, bir bakan müşaviri, iki Grup Başkanı Suudi Arabistan’a sınav kuryesi olarak gitmişlerdir. Bir önceki ay ise diğer Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz Mekke’ye sınav görevine gitmiştir. Aynı zamanda UMRE vazifelerini yerine getirmişlerdir.

- FATİH Projesi kapsamında Ülke genelinde her birinin maliyeti 200 bin TL olan, 110 Uzaktan Eğitim Merkezi yapılmıştır. Amaç bu merkezlerde, Fatih projesi kapsamında Hizmet İçi Eğitim Seminerleri yapmaktı. Toplam 22 milyon TL ye mal edilen UZAKTAN EĞİTİM MERKEZLERİNİN hiç birinde Hizmet İçi Eğitim Semineri yapılamamıştır. Hizmet İçi Eğitim Seminerleri Afyon ve çeşitli illerdeki 5 yıldızlı Termal Otellerde yapılmaya devam edilmektedir
.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com