FATİH SULTAN MEHMET VE HALİÇ KÖPRÜSÜ'NDE BAKIM ÇALIŞMASI 17 EYLÜL'DE BİTECEK (2/SON)

FATİH SULTAN MEHMET VE HALİÇ KÖPRÜSÜ'NDE BAKIM ÇALIŞMASI 17 EYLÜL'DE BİTECEK (2/SON)
FATİH SULTAN MEHMET VE HALİÇ KÖPRÜSÜ'NDE BAKIM ÇALIŞMASI 17 EYLÜL'DE BİTECEK (2/SON)

İstanbul ulaşımının ana arterleri üzerinde yer alan Fatih Sultan Mehmet (FSM) ve Haliç köprüleri 18 Haziran-17 Eylül 2012 tarihleri arasında bakıma alınacak. Bakım çalışması süresince "metrobüs hattı" açık tutulacak. İSTANBUL (ANKA) - Karayolları 1.Bölge Müdürü Mehmet Karaman, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinin 18 Haziran-17 Eylül 2012 tarihleri arasında bakıma alınacağını, çalışmalar süresince metrobüs hattının açık tutulacağını söyledi.
Köprülerin bakım çalışması ve Ayamama Deresi'nde başlatılan ıslah çalışmaları hakkında düzenlediği basın toplantısı ile bilgi veren Mehmet Karaman, İstanbul trafiği için büyük önem arz eden ve yıpranan asfaltı nedeni ile sürüş konforu ve trafik güvenliği azalan Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinin bakıma alınacağını, aynı zamanda 2009 yılında su taşkını ile gündeme gelen Ayamama Deresi'nin de ıslah edileceğini açıkladı. Bu çalışmalar kapsamında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün çelik tabliyesinin tamiratı, izolasyonu ve asfaltın yenilenmesi, Haliç Köprüsü'nde ise çelik tabliyesinin tamiratı, izolasyonu ve asfaltın yenilenmesi çalışmalarının yapılacağını bildiren Karaman, ayrıca Ayamama Deresi'ndeki ıslah çalışmaları kapsamında da sanat yapılarının kesitlerinin büyütüleceğini belirtti.

-"KÖPRÜLERİN YAPISAL ÖMRÜNÜ UZATMAYI HEDEFLİYORUZ"-

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde günde ortalama 250 bin aracın her iki yönde de geçiş yaptığına dikkati çeken Karaman, her iki köprünün de üst yapısındaki bozulmaların, trafiği olumsuz şekilde etkilediğini belirtti. İstanbul ulaşımının üç önemli noktasındaki yenileme çalışmaları ile şehrin ulaşımında trafiği rahatlatarak sürüş konforu ve trafik güvenliğini artırmayı, köprülerin yapısal ömrünü uzatmayı hedeflediklerinin altını çizen Karaman, ayrıca Ayamama Deresi ıslahıyla da olası sel felaketlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Bütün bu çalışmaların trafiğin daha az olduğu tatil döneminde yapılacağını söyleyen Karaman, çalışmaların 24 saat, üç vardiya esasına göre sürdürüleceğini ve bu süreçte trafiğin aksamaması için gerekli tüm önlemlerin alınacağının altını çizdi.

-"FSM KÖPRÜSÜNDE ÜÇ ŞERİT TRAFİĞE KAPATILACAK"-

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde dört etapta çalışmaların yapılacağı bilgisini veren Karaman, her etapta üç şerit trafiğe kapatılarak, ulaşımın beş şeritten sağlanacağını bildirdi. Haliç Köprüsü'nde ise üst yapı yenileme çalışmalarının beş aşamalı olarak yapılacağını dile getiren Karaman, bu kapsamda ana köprüde çalışırken ilave köprülerden, ilave köprülerde çalışırken de ana köprü ile alternatif yollardan trafik akışı sağlanacağını, çalışmalar süresince metrobüs hattının açık tutulacağını bildirdi.

-"İZOLASYON UYGULAMASI NEM GÖRMEMESİ AÇISINDAN SICAK HAVADA YAPILACAK"-

Bakım çalışmasında söz konusu köprüler çelik olduğu için yapılacak izolasyon uygulamalarının nem görmemesi ve sıcak havada yapılması gerektiğini vurgulayan Karaman, köprü üzerindeki mevcut bozuk zeminin ise iş makineleri ile temizleneceğini, ardından çelik tabliyelerin tamiratları ve izolasyonunun hayata geçirileceğini kaydetti. Çelik köprülerdeki bakım-onarım çalışmalarının, uygulanacak mastik asfaltın özellikleri sebebiyle gündüz saatlerinde yapılmasını zorunlu kılacağını dile getiren Karaman, bütün bu işlemlerin süreklilik gerektirdiğini ve birbiriyle bağlantılı olduğu için köprünün çalışılan kısımlarının geceli-gündüzlü kapatılmasının zorunlu olacağına dikkat çekti. Her iki köprüde çalışmaların tekniği gereği 24 saat çalışılmasının zorunlu olduğuna açıklayan Mehmet Karaman, bu uygulamanın yalnız Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde aynı şekilde uygulandığına işaret etti.

-HALİÇ KÖPRÜSÜ'NDE MESNET OYNAMASI-

Soruları da yanıtlayan Karaman, Haliç köprüsünde geçen ay meydana gelen oynamaya ilişkin bir soru üzerine, konunun teknik yönü bulunduğunu ve mesnette oynama olduğunu belirterek, "Yani köprünün hatası veya köprünün fazla yüklenmesi gibi bir konum yok. Bu işin sorumlusu zaten Japon IHI firmasıydı, onlar geldiler, çözümü şu anda buluyorlar. En kısa zamanda bu eski haline gelecek, 15 gün içerisinde bu iş bitecek. Bunun yapılması hiç bir şekilde köprü trafiğini de aksatmayacak. Onu üzerindeyken hissetmeyecek bile, biz bunu yapacağız" yanıtını verdi.

-GÜZERGAHLAR-

Toplantıda verilen bilgilere göre, Haliç Kuzey Yan Köprü'de bakım çalışması yapılacağından Halıcıoğlu'ndan Edirne istikametine gitmek isteyen sürücüler, Halıcıoğlu kavşağından Ankara istikametini kullanarak Okmeydanı kavşağından E-5 Edirne istikametine katılabilecek. Ankara istikametinden gelen sürücülerin Ayvansaray'a gitmeleri için E-5 Edirnekapı ayrımını kullanarak, Edirnekapı alt geçitten Ankara istikametine bağlanıp Ayvansaray kaşağından gidebilecek.
Haliç Güney Yan Köprü bakım çalışmasından dolayı kapatıldığında, Halıcıoğlu'na gitmek isteyen sürücüler Haliç Güney Orta köprü Ankara istikametinden, Okmeydanı kavşağına gelerek E-5 Edirne istikametine bağlanıp, Halıcıoğlu'na inmeleri gerekecek. Haliç sahil yolundan Ankara istikametine gitmek isteyen sürücülerin, Savaklar caddesini takip ederek, Edirnekapı alt geçitten bağlanabilecek. Ayamama Deresi ıslah çalışmalarının yapılacağı Mahmutbey batı kavşağında kapatılacak şeritler için ilave servis yolları yapılacak ve mevcut yollar alternatif olarak kulanılacak. Ayamama Deresi ıslah çalışmaları Mahmutbey Batı Kavşağı kesimi için 1 Hazian'da başlarken, ana yol üzerindeki çalışma okullar açılana kadar tamamlanacak. Sürücüler, www.kgmistanbulyol.com sitesinden çalışmalar ve yol durumu hakkında bilgi alabileceği gibi, acil durumlarda 159 numaralı telefona başvuruda bulunulabilecek. (ANKA-SON)
(HMD/ZHR) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com