Fay hatlarının oluşturduğu güzellik

Fay hatlarının oluşturduğu güzellik
Bursa'nın İnegöl ile Kütahya'nın Domaniç ilçeleri arasında yer alan ve fay hatları sonucu oluşan Oylat Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle birçok güzelliği içinde barındırıyor

KÜTAHYA (AA) - HADİ ŞENGÜL - Bursa'nın İnegöl ile Kütahya'nın Domaniç ilçeleri arasında yer alan ve fay hatları sonucu oluşan Oylat Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle birçok güzelliği içinde barındırıyor. 

Türkiye'nin en büyük mağaraları arasında yer alan, 720 metre uzunluğu, 93 metre yüksekliği ve 7-8 metre de yüksekliğindeki sarkıt ve dikitleriyle hayranlık uyandıran Oylat Mağarası, birbirine bağlı iki kattan oluşuyor ve genel olarak menderesli bir profile sahip. Girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümde, dar galeriler bulunuyor.

Işıklandırılması tamamlanan mağara, turistlerin daha rahat gezebilmesi için galvanizden en tepeye kadar merdivenlerle döşenmiş. Ayrıca, mağarada bulunan yarasa sesleri mağarayı gezerken insana fantastik bir duygu yaşatıyor. 

 

-Sarkıt ve dikitlerin bir santimetresi 17 yılda oluşuyor

 

Oylat Mağarası İşletme Müdürü Sıtkı Milli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, burasının fay hatlarından oluşan bir güzellik olduğunu söyledi.

Mağarada 3 fay hattının bulunduğunu belirten Milli, şunları kaydetti:

''Yaşanan depremler sonrası sular, burayı aşındırıyor. Bunun sonucunda oluşan oyuklardan su damlaları akmaya başlıyor. Bu damlar sayesinde sarkıtlar ve dikitler, ortaya çıkıyor. Bunların bir santimetresi, 17 yılda meydana geliyor. Bu mağarada 7-8 metre yüksekliğinde sarkıt ve dikitlerimiz vardır. Bu da milyonlarca sene öncesine tekabül etmektedir. Mağaramızın uzunluğu 720 metre civarında. Daha rahat gezilmesi için de galvaniz merdivenler döşenmiştir. Işıklandırması, Anıtlar Yüksek Kurulu ile birlikte hiçbir şeye zarar vermeden tertipli bir şekilde yapıldı.'' 

Mağaranın 5 yıl önce işletmeye açıldığını anlatan Milli, kendi girişimleriyle mağarayı turizme kazandırdıklarını vurguladı. 

Tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdikleri mağaraya Arap turistler başta olmak üzere yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiğini ifade eden Milli, "Mağaraya 22 tur şirketi gezi düzenliyor. Özellikle Arap turistleri buraya getiriyor. Hem yabancı hem de yerli turistleri burada ağırlamak isteriz. Ülkemizin keşfedilmemiş en güzel hazinelerinden birisi olan bu güzelliği dünyanın görmesini isteriz'' dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com